Obezita ako raj pre choroby
Nadbytok tukového tkaniva čiže obezita postihuje na celom svete 22 miliónov detí do päť rokov a 155 miliónov školákov. A hoci sme donedávna na televíznej obrazovke s hrôzou sledovali zábery z amerických alebo anglických ulíc preplnených mladými ľuďmi s výraznou nadváhou, dnes je tento problém aktuálny aj pre Slovensko.
Obezita ako dôsledok konzumného spôsobu života a nadbytku prináša mnoho komplikácií. Deti s nadváhou majú často vážne poruchy látkovej premeny tukov a cukrov. Pre vysokú hladinu tukov v krvi sa v ich pečeni nadmerne ukladajú tuky a narušuje sa tak prirodzená štruktúra tohto dôležitého orgánu. Mnohé obézne deti majú často aj chronické ochorenia dýchacieho ústrojenstva a degeneratívne zmeny na pohybovom aparáte. Nesprávne stravovanie pripravuje cievy o pružnosť a preto vysoký krvný tlak už nie je výnimkou ani u mladších ročníkov.
Bezvýznamný nie je však ani genetický faktor. "Ak má jeden z rodičov dieťaťa nadváhu, riziko obezity u potomka je trojnásobné. Keď sú obézni obaja rodičia, dieťaťu hrozí tento váhový hendikep až desaťkrát viac ako jeho rovesníkom," hovorí Anna Hlavatá z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.
Deti večerajú príliš neskoro
Kameňom úrazu - okrem absencie športových aktivít - je charakter stravovania. Slovenské deti síce jedia päťkrát denne, raňajky však v ich jedálnom lístku chýbajú a k večeri si sadajú často po 19. hodine. A neskôr ešte konzumujú rôzne nezdravé maškrty ako sladkosti alebo slané lupienky. V ich potrave naopak chýbajú nízkotučné tuky obohatené o rastlinné steroly, znižujúce hladinu choresterolu v krvi a výrobky s vlákninou (strukoviny, ovos, pšeničné otruby, výrobky z ľanových semien). Deti preto nemajú dostatočný prísun omega-3 mastných kyselín a vitamínu B, ktoré priaznivo ovplyvňujú rast a vývoj mozgu i nervovej sústavy.
Analyzujú stravovacie návyky školákov
V týchto dňoch sa vo všetkých regiónoch Slovenska uskutočňuje projekt, ktorý vytvorí reálny obraz o životnom štýle našich detí. Vyplnené dotazníky prinesú informáciu o stravovacích zvyklostiach, trávení voľného času i prehľad o váhe a výške jednotlivých vekových kategórií. Cieľovou skupinou sú deti mestských i dedinských škôl a lekári si tak chcú zároveň overiť, či pokračuje trend zvyšovania počtu obéznych detí práve na vidieku. Závery budú známe do konca roka.
Okrem analýzy hmotnosti slovenských školákov a dôvodov nadváhy plánujú odborníci z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského všímať si aj závažné poruchy výživy. V tom prípade budú kontaktovať rodičov a odporučia im odborné vyšetrenie dieťaťa u diétológa.