SME

Vakcína proti rakovine krčka

Rakovina krčka maternice je každoročne problémom pol milióna žien na celom svete a v Európe ju diagnostikujú 33 500 ženám, pričom denne na ňu zomrie štyridsať pacientok. Na Slovensku sa na toto ochorenie každý rok lieči asi 550 žien, z toho dvesto zápas .

Rakovina krčka maternice je každoročne problémom pol milióna žien na celom svete a v Európe ju diagnostikujú 33 500 ženám, pričom denne na ňu zomrie štyridsať pacientok. Na Slovensku sa na toto ochorenie každý rok lieči asi 550 žien, z toho dvesto zápas so zákernou chorobu prehrá. Zredukuje tieto čísla vakcína, ktorá práve prichádza na trh?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rakovinu spôsobuje vírus

Rakovina krčka maternice je medzi našimi ženami po rakovine prsníkov a rakovine maternice tretím najrozšírenejším typom onkologického ochorenia. V iných častiach sveta, najmä v afrických a ázijských krajinách, patrí dokonca k najčastejším príčinám úmrtia žien. Ale aj homosexuálov, ktorí trpia zase rakovinou konečníka.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodom je pôvod choroby - vírusy, konkrétne papilomavírusy HPV, ktoré sa prenášajú len pri pohlavnom styku alebo kontakte s kožou v oblasti vonkajších pohlavných orgánov. Riziku je preto najviac vystavená najmä sexuálne aktívna časť populácie. "V priebehu života má až sedemdesiat percent žien šancu sa týmito vírusmi nakaziť, ale až u deväťdesiatich percent z nich sa nákaza neprejaví vôbec alebo zmeny na krčku maternice po čase spontánne vymiznú a žena o infekcii ani netuší. U ostatných sa ochorenie môže rozvinúť. Najviac prípadov rakoviny zaznamenávame u žien medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou, ale vyskytuje sa aj u mladších," hovorí prednosta Kliniky gynekologickej onkológie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave Jozef Kállay.

SkryťVypnúť reklamu

Dostatočnou ochranou nie je ani použitie kondómu, pretože vírusy sú veľmi malé. Obzvlášť ohrozené sú mladé dievčatá, ktoré začínajú s pohlavným životom príliš skoro a sú navyše promiskuitné, menia často partnerov, neraz náhodné známosti z diskoték. Ich vyvíjajúci sa organizmus je príliš zraniteľný. Dostatočne odolní proti nákaze nie sú ani ľudia, ktorí majú oslabenú imunitu. Či už HIV pozitívni, alebo tí, čo absolvovali transplantáciu srdca či obličky.

Choroba má dlhoročný priebeh

Od nakazenia niektorým z vírusov až po rozvinutie pokročilého štádia rakoviny vedie cesta dlhá desať až pätnásť rokov, výnimočne však môže mať rýchly priebeh v rozpätí jedného až dvoch rokov. Ak žena nenavštevuje pravidelne gynekológa, nemusí postrehnúť, že má vážny zdravotný problém. Mnohé podcenia menšie bolesti, zvýšený výtok či krvácanie mimo menštruácie, ktoré sa môžu vyskytnúť pri rozvinutí choroby.

SkryťVypnúť reklamu

V počiatočnom štádiu infekcie sa u väčšiny žien organizmus s nákazou bez problémov vyrovná, dokáže si sám vytvoriť ochranné protilátky. Ak nevie vlastnými silami nákazu zdolať, vzniká v povrchovej vrstve krčka maternice intraepiteliálny nádor. V ďalšom priebehu takýto nádor preniká cez povrchovú vrstvu krčka maternice a stáva sa už invazívnym karcinómom, ktorý prerastá do vnútorného tkaniva a má tendenciu prostredníctvom lymfatického systému a krvných ciev metastázovať do okolia maternice, do lymfatických uzlín, prípadne aj do iných vnútorných orgánov tela. V tomto prípade sa už liečba komplikuje a nádej na vyliečenie sa výrazne zmenšuje. Po operatívnom odstránení nádoru musí žena absolvovať často aj rádioterapiu a chemoterapiu.

Dnes dobrovoľne, zajtra možno povinnosť

Medicína pozná viac ako sto druhov HPV vírusov, najnebezpečnejšie sú však infekcie typmi HPV 16 a 18. Nová vakcína proti rakovine krčka maternice, ktorá je už k dispozícii aj na Slovensku, chráni ženu práve pred týmito druhmi nákazy a zároveň pred vírusmi HPV 6 a 11, ktoré spôsobujú ďalší gynekologický problém - genitálne bradavice.

Klinických štúdií sa zúčastnilo 20 541 žien a očkovanie bolo v tejto vzorke stopercentne úspešné. Samozrejme, že dnes ešte odborníci nemôžu s istotou povedať, či vakcína nebude mať v dlhšom časovom horizonte nejaké nežiaduce účinky a či bude dlhodobo účinná. Skutočné zníženie výskytu tohto typu rakoviny sa prejaví až o 20 - 25 rokov. Zatiaľ je však očkovanie okrem pravidelných gynekologických prehliadok najlepšou prevenciou. Preto sa aj v Európskej únii uvažuje o tom, že očkovanie dievčat vo veku jedenásť až trinásť rokov bude povinné, v tom prípade by sa musel finančne zaangažovať aj štát. A dokonca sa ozývajú hlasy o možnosti očkovať i chlapcov, ktorí sú prenášačmi týchto vírusov.

Rizikové faktory pre možnosť nákazy vírusmi HPV

  • promiskuita, časté striedanie sexuálnych partnerov
  • priskorý začiatok sexuálneho života (pred 18. rokom života)
  • prvý pôrod pre 16. rokom
  • nepoužívanie kondómov ako ochrany pred pohlavnými chorobami
  • znížená imunita (HIV pozitívni ľudia, pacienti po transplantácii)
  • fajčenie, alkoholizmus
  • závislosť od návykových látok

Uvažujete o očkovaní proti rakovine krčka maternice?

Katka, grafička, 26 rokov: "Registrujem zvýšený záujem o túto tému v médiách a zaujala ma možnosť ochrániť sa pred možnou nákazou. Chystám sa práve k svojmu gynekológovi, chcem sa poradiť, pretože som na hranici vekovej kategórie, pre ktorú sa očkovanie odporúča. V každom prípade som ochotná túto sumu do vakcíny investovať."

Stanislava, študentka, 19 rokov: "Nedávno sme na internáte s priateľkami rozoberali túto tému, pretože mama jednej z nich má za sebou liečbu rakoviny krčka maternice. Dosť nás konkrétnymi zážitkami vyplašila, najmä problémami, ktoré celá rodina prežívala pri chemoterapii. Povedali sme si, že urobíme všetko pre to, aby sme sa mohli dať zaočkovať. Ja osobne však budem musieť požiadať otca, aby mi pri platbe pomohol, pretože z brigád sa k takejto sume dopracujem len ťažko."

Alena, laborantka, 44 rokov: "Mám 18-ročnú dcéru, ale o zaočkovaní neuvažujem. Nemá zatiaľ žiadnu známosť, venuje sa len štúdiu, a po pravde, v tejto chvíli si to nemôžem dovoliť, pretože ako rozvedená matka sa starám o tri deti."

Marika, učiteľka, 37 rokov: "Moja gynekologička ma na túto alternatívu upozornila, vie, že mám 16-ročnú dcéru. A kedže má už pol roka chlapca, považujem to za nevyhnutné. Už len potrebujem presvedčiť manžela, ale ako ho poznám, vakcínu napokon zasponzoruje."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 569
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 550
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 042
  4. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 921
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 799
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 584
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 083
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu