Rozhoduje charakter stravovania a stres
"Funkčné poruchy trávenia sú častými ťažkosťami, s ktorými prichádzajú pacienti do gastroenterologickej ambulancie. Tvoria až takmer polovicu všetkých tráviacich ochorení. Organická príčina ochorenia sa však zistiť nedá. Ide vlastne o funkčnú poruchu výkonnej činnosti, ktorú tráviaca trubica zabezpečuje," hovorí Jarolím Šutka, primár gastroentero-hepatologického centra v Bratislave.
"Pacient prežíva ťažkostí veľmi dramaticky, lebo každý deň s nimi vstáva i líha si, ochorenie ho obmedzuje v zamestnaní i v spoločenskom styku. Znižuje preto príjem potravy a drží rôzne diéty. Je to bludný kruh, ktorý vyúsťuje do zvýšeného psychického napätia, čo znova negatívne pôsobí na funkčnú zložku trávenia," hovorí gastroenterológ.
Najlepšie trávenie je také, ktoré si neuvedomujeme. Je to nezávislý dej regulovaný autonómnymi nervovými vláknami, reflexmi a hormónmi. Aj keď trávenie pracuje ako nezávislý stroj, svojím stravovacím režimom ho negatívne ovplyvniť môžeme. "Tráveniu najviac škodí stres a nesprávna životospráva. Ráno si dáme iba čiernu kávu, k nej cigaretu, v zamestnaní celý deň pracujeme vo vyčerpávajúcom tempe, jeme iba úchytkom v stánku rýchleho občerstvenia a dosýta sa navečeriame až pred spaním. Prirodzený rytmus a fyziologická funkcia v tráviacom trakte, kde deje prebiehajú, sa časom naruší. Tráviaci trakt stráca vlastné reflexy, z čoho vznikajú spomínané ťažkosti. A výdatná strava večer napokon neprinesie pokojný spánok. Ráno sa pacient budí unavený a kolotoč problémov sa znásobuje," vysvetľuje odborník.
Tráviaci systém sa môže zrútiť
Prejavom funkčnej poruchy trávenia je pocit ťažoby, tlaku v hornej polovici brucha, niekedy pocit napínania na vracanie, nafukovanie, pocit urýchleného alebo spomaleného pohybu čriev, nadmerné škŕkanie v črevách alebo ochabnutie so zvýšeným vydutím brucha pri zvýšenej plynatosti. Tieto ľahšie formy pacient často prehliada. Keď však neurčité pocity prejdú do bolestivých zážitkov s kŕčmi, chorého prinútia vyhľadať lekára.
"Občasný diétny prehrešok zvyčajne vyvolá iba krátkodobé zdravotné problémy. Podráždenie čriev či žalúdka po niekoľkých dňoch spontánne odznie. O funkčnej poruche trávenia môžeme hovoriť vtedy, ak je dlhodobá, bez tendencie zlepšenia. Tráviaci systém sa môže zrútiť relatívne rýchlo, žiaľ, jeho regeneračná fáza je dlhá, pozvoľná a frustrujúca."
Funkčná porucha zažívacieho traktu postihuje nielen psychicky labilných ľudí, ale aj ľudí aktívnych až hyperaktívnych, ktorí svojou reakciou, motorikou i verbálnou rétorikou prejavujú nepokoj a nervozitu. Neliečené funkčné poruchy môžu spôsobiť podráždenie žalúdka, vredy, nadmerné chudnutie.
(med)
Ako sa brániť tráviacim poruchám?
Treba dbať, aby strava bola vyvážená a bohatá na nerafinované výrobky s nízkym obsahom tukov a cukrov, a vystríhať sa všetkých produktov, ktoré dráždia tráviaci systém (korenie, paprika, ocot, prášok do pečiva, nápoje s obsahom kofeínu, kakao, cukor, čokoláda, priveľmi horúce či studené jedlá, koncentrované tekutiny, nikotín). Je dôležité, aby sme jedli pomaly, nie veľký objem stravy, radšej častejšie menšie porcie, stravu dôkladne požuli a nikdy sa neprejedali. Treba piť dostatok tekutín, najmä medzi jedlami. Nemali by sme jesť prezreté alebo nezrelé ovocie či zeleninu. Na jedlo si treba nájsť čas, nejesť ho v chvate, skôr ho vychutnávať.