Depresia je chorobný stav, ktorý môže vzniknúť bez zjavnej príčiny. Najfrekventovanejším spúšťačom sú však rôzne osobné tragédie - náhly skon blízkeho človeka, rozvod, strata zamestnania, ťažká choroba. Prispieva aj rýchly životný štýl, priveľa stresu a fakt, že ľudia nevedia oddychovať. Ženy ako citlivejšie stvorenia trpia depresiou častejšie, a aj o nej viac hovoria. Muži sa za podobné pocity hanbia, považujú ich za slabosť; preto u nich skôr ako u nežného pohlavia depresia vyústi do samovraždy. Depresie majú neraz onkologickí pacienti, až štyridsať percent z nich nie je diagnostikovaná ani liečená. Vinou zlého psychického stavu sa takto znižuje aj ich šanca na vyliečenie.
Depresívny človek pociťuje smútok, nevie sa tešiť, má obavy z budúcnosti, môže trpieť bolesťami hlavy či tráviacimi ťažkosťami, zle sa koncentruje, je slabý, unavený, nechutí mu jesť, stráca záujem o sex i o koníčky či iné aktivity, ktoré mu vždy spôsobovali radosť.
Symptómom depresívneho stavu môže byť aj narušený spánok, skracovanie jeho pôvodnej dĺžky najmä v skorých ranných hodinách. Ale i chronická bolesť brucha či žalúdka, ktorá sa po predpísaní antidepresív stratí.
Treba si uvedomiť, že depresia skresľuje realitu a človeku sa vtedy aj bežné situácie zdajú neriešiteľné. Mnohí ju, žiaľ, potláčajú tým najnevhodnejším spôsobom - alkoholom, ktorý stav ešte zhoršuje.