Starnutie populácie Európy vedie k nárastu rakoviny - každoročne sa diagnostikuje tristotisíc nových prípadov. V roku 2006 v Európe rakovinu diagnostikovali asi u 3,2 milióna ľudí, pričom 1,7 milióna ľudí na toto ochorenie zomrelo. Na porovnanie - v roku 2004 diagnostikovali v Európe 2,9 milióna prípadov.
Najväčším zabijakom je rakovina pľúc, vo väčšine prípadov spôsobená fajčením, za následok má 334 800 obetí. Nasledujú rakovina čriev, prsníka a žalúdka.
So starnutím populácie sa však tieto čísla budú ďalej zvyšovať. Očakáva sa, že počet obyvateľov Európskej únie zostane konštantný na úrovni približne 500 miliónov. No do roku 2015 pravdepodobne stúpne počet ľudí starších ako 65 rokov o 22 percent a vyše 80-ročných až o 50 percent. Pritom rakovina sa častejšie vyskytuje práve u starších ľudí, vzhľadom na dlhšie vystavenie sa karcinogénom, radiácii a tabakovému dymu.
Keby ľudia nefajčili, počet úmrtí na rakovinu v Európe by sa mohol znížiť až o 40 percent. Prioritou číslo jeden je teda kontrola nad tabakom. V prípade rakoviny čriev by pomohli preventívne prehliadky, ktoré by zachytili chorobu v počiatkoch, podobne ako mamografy pri rakovine prsníka. Tá je vďaka týmto kontrolám vôbec najčastejšie diagnostikovanou rakovinou, avšak napriek tomu počet úmrtí na rakovinu prsníka stúpol zo 130-tisíc v roku 2004 na 131 900 v roku 2006. (tasr)