SME

Pandémia zatiaľ nehrozí

V posledných dvoch týždňoch sa u obyvateľov Slovenska výrazne zvýšil výskyt chrípkových ochorení. Na stotisíc obyvateľov ochorelo v priemere 3860 ľudí. Najviac v Banskobystrickom kraji (až 4775), tesne za ním nasledujú Nitriansky a Trnavský kraj.

Dobrou ochranou proti chrípke je očkovanie. Tejto prevencii však dôveruje zatiaľ len 11 percent Slovákov. ILUSTRAČNÉDobrou ochranou proti chrípke je očkovanie. Tejto prevencii však dôveruje zatiaľ len 11 percent Slovákov. ILUSTRAČNÉ (Zdroj: ČTK)

Chrípku komplikujú zápaly

U detí i dospelých sa v súvislosti s nákazou objavujú často komplikácie. Najmä bronchitídy a zápaly prínosných dutín, stredného ucha a pľúc, ale i kardiálne zápaly a zápaly mozgových blán.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chrípka sa prejavuje najmä vysokou horúčkou, bolesťami hlavy, hrdla, svalov i kĺbov, vyčerpanosťou organizmu, dráždivým kašľom, hromadnou tvorbou sekrétov v dýchacích cestách, prípadne zápalom očných spojiviek. Liečba si vyžaduje v prvom rade odpočinok (lekári preto neodporúčajú chodiť do práce či školy) a prísun dostatočného množstva tekutín a vitamínov.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšiemu riziku sú vystavení starší ľudia, pacienti so zníženou imunitou, s cukrovkou a kardiovaskulárnymi ochoreniami, deti a tehotné ženy.

Očkovanie nie je samozrejmosťou

Najúčinnejšou ochranou, ako to potvrdzujú aj skúsenosti zo zahraničia, je očkovanie proti chrípke. Aj štatistika zaočkovaných na Slovensku sa postupne zlepšuje. Kým v sezóne 1996/1997 využilo túto možnosť len 1,8 percenta populácie, v tej poslednej sa dalo zaočkovať 11,4 percenta.

Pre tých, ktorí podceňujú riziko nákazy, odporúčajú lekári antivirotiká, ktoré sú už v súčasnosti na trhu. Poisťovne však tieto lieky nehradia. Nie sú lacné, napríklad desať tabletiek tamiflu stojí 1280 korún.

Antivirotiká majú viacero predností - skracujú priebeh chrípky, znižujú intenzitu symptómov i riziko komplikácií a môžu slúžiť aj ako prevencia v prípade vyššieho výskytu chorých ľudí v okolí. "Je dôležité, aby už pri prvých príznakoch chrípky pacient navštívil lekára, ktorý posúdi, či antivirotiká treba nasadiť. Účinné sú len v prípade vírusového ochorenia, a podať ich treba do 36 hodín od počiatočných symptómov," hovorí Ivan Schréter, prednosta Kliniky infektológie Fakultnej nemocnice UPJŠ v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu

Celosvetový boj s pandémiou

Pandemický vírus chrípky síce zatiaľ nikto neidentifikoval, v prípade jeho výskytu však by bola vakcína dostupná najskôr po štyroch až šiestich mesiacoch. Na základe iniciatívy Svetovej zdravotníckej organizácie vznikol strategický plán riešenia výnimočného stavu, podľa ktorého v jednotlivých krajinách vytvárajú pracovné skupiny návody na riešenie pandemických situácií. Slovensko nie je výnimkou. (bes)

Vírus chrípky je výnimočne životaschopný

Vírus ako infekčný pôvodca nákazy je mikroorganizmus, ktorý žije v hostiteľskej bunke ako parazit a množením ju zničí. Vírusy chrípky často mutujú. Prenášajú sa vzduchom drobnými kvapôčkami, ktoré vznikajú pri kýchaní, smrkaní, kašľaní i pri bežnom rozhovore. Do ďalšieho organizmu sa vírus dostane nosom, ústami alebo očami a usadí sa na sliznici dýchacích ciest. Po napadnutí bunky jej odovzdá svoju dedičnú informáciu a bunka ju rozmnoží. Nové vírusové častice, ktoré napádajú zdravé bunky, sa už počas prvých hodín zdvojnásobia. Infikovaný človek je zdrojom nákazy pre ostatných už deň pred rozvinutím symptómov a ešte sedem dní potom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 558
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 430
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 913
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 266
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 102
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 845
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu