SME

Politici si nevážia svoje zdravie

Každý by mal dbať o svoje zdravie. O to viac politici, ktorí zodpovedajú aj za chod krajiny. V skutočnosti však ľudia v štátnych a verejných funkciách so svojím zdravím skôr hazardujú. Ukázala to aj lekárska previerka v Národnej rade. Pre poslancov nedopa

ILUSTRAČNÉILUSTRAČNÉ (Zdroj: PROFIMEDIA)

dla veľmi lichotivo.

Na pôde parlamentu lekári zákonodarcom merali základné biologické hodnoty - hladinu cukru a cholesterolu v krvi, krvný tlak a hmotnostný index BMI. Cieľom bolo poukázať na riziko cukrovky a kardiovaskulárnych ochorení. Na prvý pohľad by sa zdalo, že poslanci majú výborné predpoklady na zdravý spôsob života - dostatočne vysoký príjem, aby sa mohli racionálne stravovať, množstvo parlamentných prázdnin na oddych i permanentky do relaxačných centier. Pre mnohých z nich sú tieto nadštandardné podmienky samozrejmosťou už niekoľko volebných období. Napriek tomu zo 64 poslancov a 23 poslankýň, ktorí sa na meraní zúčastnili, sa len u 13 percent neobjavili žiadne rizikové faktory a mali všetky biologické hodnoty v norme, navyše nefajčili a netrpeli ani nadváhou. U ostatných figuroval minimálne jeden rizikový faktor, ale našiel sa aj nositeľ šiestich. V tomto smere na tom politici nie sú o nič lepšie ako ostatní obyvatelia Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa cholesterolu bojíme

Cholesterolom nás odborníci strašia už dobrých pár rokov. Vieme, že sú to tukové častice, ktoré sa usadzujú na vnútorných stenách ciev. Vieme tiež, že zúžené cievy komplikujú prietok krvi; ak sa zastaví úplne, hrozia náhle príhody kardiovaskulárneho systému. Napriek tomu sa málo pohybujeme, v stravovaní uprednostňujeme mastné, vyprážané a iné nevhodné jedlá a pričasto vynechávame ovocie a zeleninu.

Do normy 5 mmol/l sa zmestilo len 66 percent poslancov. Ostatným namerali zvýšenú hladinu cholesterolu, najvyššou bola hodnota 7,6 mmol/l.

Od hypertenzie k infarktu

Vysoký krvný tlak spôsobuje zmeny na srdci a cievach, ktoré môžu viesť k srdcovému infarktu alebo mozgovej príhode. Hypertenziu si pestujeme aj vďaka veľkorysému soleniu, zhoršujeme ju nadváhou a chybu robíme aj s alkoholom a fajčením.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoký krvný tlak namerali 58 percentám poslancov; alarmujúca hodnota bola 195/110 mmHg, pričom za vyhovujúcu lekári považujú 130/80 mmHg. Niektorí o svojom probléme nevedeli, preto si hypertenziu ani neliečili. Fajčiarov spomedzi testovaných bolo trinásť a všetky hodnoty mali v priemere horšie ako nefajčiari.

Diabetici môžu oslepnúť alebo prísť o nohu

Cukrovka, ktorá sa prejavuje zvýšenou hladinou cukru v krvi, môže mať genetický pôvod, spôsobiť ju však môže aj dlhodobé užívanie niektorých liekov alebo nesprávny životný štýl s veľkou dávkou stresu. A keď v ňom napriek varovaniam lekára diabetik pokračuje, môže sa prepracovať k slepote, amputácii nohy, zlyhaniu obličiek, infarktu myokardu alebo mozgovej príhode. Zvlášť ohrození sú ľudia s nadváhou.

SkryťVypnúť reklamu

Zvýšenú hladinu cukru v krvi namerali 15 percentám poslancov, a jednému dokonca objavili cukrovku. Jeho hodnota 20,3 mmol/l vysoko presahovala akceptovanú normu - maximálne 7,5 mmol/l po jedle.

Problémy s nadváhou malo takmer 47 percent poslancov a ďalších 20 percent zaradili odborníci dokonca do kategórie obezity, aj keď v kolónke ťažká obezita sa neocitol ani jeden.

Napriek vysoko nadštandardným podmienkam, ktoré majú naši politici, nie sú ich zdravotné výsledky o nič lepšie, ako je slovenský priemer. Až 67 percent testovaných má problémy s nadváhou či obezitou, vysoký tlak namerali 58 percentám (najvyšší 195/110). Pritom by stačilo využívať permanentky do fitnesiek a pravidelne cvičiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 110
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 437
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 357
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 128
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 872
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 569
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 303
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu