Na Slovensku žije takmer 300-tisíc diabetikov, predpokladá sa však, že najmenej ďalších 150-tisíc ľudí o svojom ochorení netuší. "Cukrovka totiž nebolí a je o to zákernejšia. Každý by si mal preto v osobnom záujme u svojho praktického lekára pravidelne zisťovať hladinu cukru v krvi," upozorňuje diabetologička Adriana Ilavská z bratislavskej Železničnej nemocnice s poliklinikou.
Cukrovka, najmä tá neliečená, systematicky zhoršuje stav organizmu pacienta. Ako celoživotné metabolické ochorenie nezvratne poškodzuje tkanivá, zhoršuje stav cievneho systému a spôsobuje vážne zdravotné komplikácie. Diabetici preto majú až štvornásobne vyšší počet úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia a infarkt, 40-krát častejšie práve týmto pacientom musia amputovať dolné končatiny než ostatnej populácii a patria medzi najčastejších ašpirantov na dialýzu.
Negatívnym symptómom choroby u pokročilého diabetika býva zlyhanie obličiek. Dôsledkom je kumulovanie odpadových látok v krvi. Pri 90-percentnej nefunkčnosti tohto vnútorného orgánu lekári volia dialýzu, pri ktorej sa z organizmu odstránia splodiny látkovej premeny, prebytočná soľ a voda. Počas hemodialýzy, ktorá sa opakuje asi trikrát týždenne, je krvný systém pripojený na tri až štyri hodiny na umelú obličku. Niektorí pacienti sú však na ňu odkázaní nepretržite. V ich tele sa hromadí draslík ovplyvňujúci činnosť srdca a zadržiavaná tekutina môže spôsobiť opuch pľúc a smrť udusením.
Dialýza je drahá záležitosť a odborníci varujú, že ak ľudia nezmenia svoj životný štýl a stravovacie zvyky, o dvadsať rokov hrozí aj vyspelým krajinám ekonomický kolaps. Diabetikov bude na svete už 350 miliónov, čo je o 120 miliónov viac než dnes.