SME

Ďalší lekársky zázrak sa nekoná

Nedlho po smutne preslávenom juhokórejskom genetikovi Hwangovi stiahla svoje články z popredných odborných časopisov aj americká biologička Verfaillieová. Tá v roku 2002 ohlásila, že našla priam zázračné vlastnosti dospelých kmeňových buniek, ktoré by raz

Výskum embryonálych kmeňových buniek pokračuje. Vpredu vidíme kolóniu ľudských embryonálnych buniek, v pozadí embryonálne kmeňové bunky z myší. Foto poskytla lekárska fakulta Harvardovej univerzity.Výskum embryonálych kmeňových buniek pokračuje. Vpredu vidíme kolóniu ľudských embryonálnych buniek, v pozadí embryonálne kmeňové bunky z myší. Foto poskytla lekárska fakulta Harvardovej univerzity. (Zdroj: REUTERS)
Nedlho po smutne preslávenom juhokórejskom genetikovi Hwangovi stiahla svoje články z popredných odborných časopisov aj americká biologička Verfaillieová. Tá v roku 2002 ohlásila, že našla priam zázračné vlastnosti dospelých kmeňových buniek, ktoré by raz mohli nahradiť nefunkčné tkanivá ľudského tela.

Rovnako dobré ako embryonálne?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tím Catherine Verfaillieovej z Minesotskej univerzity opísal pred piatimi rokmi v prestížnom britskom časopise Nature nový druh buniek, izolovaných z kostnej drene hlodavcov. Tieto "bezbolestne" získané bunky sa vraj dokážu premeniť na väčšinu tkanív v ľudskom tele. Povedané inak, teoreticky by mali mať rovnaké vlastnosti ako embryonálne kmeňové bunky, izolované z plodu vo veľmi skorom štádiu jeho vývoja. O embryonálnych bunkách sa už bezpečne vie, že sú veľmi perspektívnou, aj keď zatiaľ stále vzdialenou možnosťou liečby Parkinsonovej či Alzheimerovej choroby, prípadne nápravy osudových problémov s nefunkčnou pečeňou, srdcom, pankreasom.

SkryťVypnúť reklamu

Proti štúdiu lekárskeho využitia embryonálnych buniek sa zdvihla vlna protestov najmä zo strany tých, ktorí považujú lekárske využitie ľudského plodu za neetické. Objav Catherine Verfaillieovej, ktorá sa medzičasom premiestnila na Katolícku univerzitu v belgickom Leuwene, teda zdanlivo umožňoval etický problém obísť.

Lenže iba zdanlivo. Ako napísal časopis New Scientist, od publikácie senzačných článkov z roku 2002 sa nijakému vedeckému tímu nepodarilo výsledky z Minnesoty zopakovať. Ani s bunkami, ktoré dostali od Verfaillieovej do daru, a nepodarilo sa to dokonca ani v jej laboratóriu. Niet sa čo čudovať, že mnohí vedci už stihli na jej adresu vypustiť mnohé nelichotivé slová - veď jej články ich stáli roky strateného výskumu.

SkryťVypnúť reklamu

Nemilá pravda

Redaktori britského týždenníka New Scientist, ktorí začali pátrať po tom, ako sa nádejný výskum rozvíja ďalej, teraz zistili nemilú pravdu. Kmeňové bunky objavené Verfaillieovou síce majú mnohé dobré vlastnosti, určite však nie až také zázračné, aké avizovala sama autorka objavu. Embryonálnym sa jednoducho nevyrovnajú. Konštatovala to aj komisia, ktorá už záležitosť prešetrila. Jej členovia navyše zistili, že obrázky a charakteristika buniek z Nature pochádzajú z iného časopisu (Experimental Hematology), kde však išlo o obrázky iných buniek. Verfaillieová "omyl" vysvetlila nechcenou výmenou fotografií, čo však dosť pripomína výhovorky, ktoré v prvých fázach svojho sfalšovaného výskumu embryonálnych kmeňových buniek skúšal juhokórejský genetik Wo Suk Hwang.

SkryťVypnúť reklamu

Verfaillieovej prípad ukazuje, aké nesprávne by bolo odrezať si pri základnom vedeckom výskume možnosť kráčať po mnohých cestách. Jej výskum bol totiž jedným zo závažných argumentov, ktorými sa mal podporiť zákaz skúmania embryonálnych buniek: veď načo ničiť embryá, keď to isté môžeme dosiahnuť odobratím už dospelých buniek z kostnej drene, ktoré nebudú nikomu chýbať, pretože sa vedia obnovovať. Všetko je však oveľa zložitejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 253
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 071
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 831
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 787
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu