Vzduch na diskotékach je taký škodlivý a presýtený najmä prachom a cigaretovým dymom, že nemeckí experti odporúčajú chodiť tam s plynovou maskou. Varovné údaje prináša najnovšia štúdia, ktorú uskutočnili bavorské zdravotnícke úrady skúmaním reštaurácií a diskoték. "Čo sa týka kvality vzduchu, sú diskotéky skutočne brlohom plným jedu," vysvetlil bavorský minister zdravotníctva Werner Schnappauf. Skúšobní komisári na týchto akciách namerali vyše tisíc mikrogramov prachu v kubickom metri vzduchu; v desiatkach zariadení merali vždy okolo polnoci. Aj v reštauráciách zistili hodnoty okolo dvesto mikrogramov nad normu. Vo vzduchu boli aj vysoké dávky nikotínu, benzolu a kadmia.
Podľa platných pravidiel musia napríklad obce vyhlasovať zvláštne opatrenia, keď vonku dlhodobo presiahne koncentrácia prachu 50 mikrogramov. Siaha sa napríklad po zákazoch jazdy nákladných automobilov. Pri takom vysokom sústredení škodlivín sú pracovníci diskoték vystaveni mimoriadne vysokému riziku rakoviny, chorôb dýchacích a obehových ciest. "Mali by sa v záujme svojho zdravia chrániť plynovou maskou a protichemickým odevom," hovorí Martina Pötschkeová-Langerová z Nemeckého centra výskumu rakoviny v Heidelbergu.
Nemecká štúdia súvisí s doteraz bezvýslednou debatou o rozsiahlejšom zákaze fajčenia na verejných priestoroch. Vláda zatiaľ dokázala navrhnúť zákaz napríklad na železnici alebo v budovách centrálnych inštitúcií; fajčenie na pracoviskách už bolo zakázané skôr.
Pomerne prísne zákazy fajčenia fungujú v Európe napríklad v Írsku, Taliansku, Nórsku, Španielsku a najnovšie aj vo Francúzsku. V českom parlamente návrh na zákaz fajčenia v reštauráciách už niekoľkokrát neprešiel. Na Slovensku platí zákon na ochranu nefajčiarov od roku 1997, je však len veľmi mierny a jeho nedodržiavanie sa príliš nekontroluje. (ČTK, r)