Keď sa rovné čiary začnú vlniť, písmenká sa zlievajú, oči dobre nerozlišujú kontrasty medzi farbami a videnie za šera či súmraku je citeľne horšie, je čas na návštevu očného lekára. Všetky spomínané príznaky môžu byť totiž prejavom vekom podmienenej makulárnej degenerácie. Ide o ochorenie očí, ktorého pravdepodobnosť sa vekom zvyšuje. Príčiny jeho vzniku zatiaľ ostávajú nejasné. Zrejmé však je, že okrem populácie nad 50 rokov postihuje viac fajčiarov, obéznych a hypertonikov. V rizikovej skupine sú navyše ľudia, v ktorých rodine sa toto ochorenie vyskytlo. Z hľadiska pohlaví sú postihnutejšie ženy.
Dôležitý je aj spôsob stravovania
Vznik ochorenia môže čiastočne ovplyvniť nedostatočný príjem antioxidantov, látok, ktoré v organizme pôsobia proti voľným radikálom. Silným antioxidantom je aj luteín, ktorého pravidelný príjem v strave či výživových doplnkoch je účinnou prevenciou proti vzniku makulárnej degenerácie. Podporne pôsobí aj pre pacientov s už diagnostikovanou tzv. vlhkou formou makulárnej degenerácie. Luteín, ktorý chráni bunky sietnice, znižuje aj riziko vzniku sivého zákalu. Pravidelný príjem luteínu tiež znižuje riziko vzniku srdcových chorôb, podporuje hladinu dobrého cholesterolu a môže mať chrániť pred rakovinou hrubého čreva. "Preventívne užívanie antioxidantov chráni ľudský organizmus pred škodlivým pôsobením voľných radikálov," povedal oftalmológ z Fakultnej nemocnice v Bratislave Jaroslav Hasa.
Luteín, ktorého odporúčaná denná dávka je šesť miligramov, sa v prírode vyskytuje ako voľný prvok alebo vo forme zlúčeniny (esteru). Je obsiahnutý napríklad v brokolici, ružičkovom keli, mrkve, kukurici, zelenej fazuľke, ale rovnako je naň bohatý aj kel, listový šalát, čerstvý špenát a paradajky.
Žltá škvrna v centre sietnice
Pri vekom podmienenej makulárnej degenerácii je zasiahnutá makula - žltá škvrna v centre sietnice. Makula je tkanivo citlivé na svetlo, ktoré vypĺňa vnútornú stranu oka. Úlohou sietnice je prijímať obrazy predmetov z prostredia a vysielať ich v podobe impulzov do mozgu. Makula zabezpečuje centrálne videnie a umožňuje rozoznávať jemné detaily, napríklad rozpoznávať tváre, čítať alebo sledovať televíziu. Poškodením makuly môže dôjsť k výraznej strate zraku.
Vekom podmienená degenerácia makuly existuje v dvoch formách - suchej a vlhkej. Prvá z nich vzniká v dôsledku zatrofovania a následného obmedzenia funkčnosti makuly. V praxi to znamená, že postihnutý pozoruje výpadky zorného poľa alebo slepé miesta v centrálnom videní. Účinná liečba pre suchú formu ochorenia zatiaľ nejestvuje ani ako prevencia.
Vlhká forma tohto ochorenia sa vyskytuje pomerne zriedka, ale až v 90 percentách prípadov vedie k strate zraku. Spôsobuje ju prerastanie abnormálnych krvných ciev do makuly a priľahlej vrstvy sietnice. Keď z týchto ciev uniká tekutina do okolitého tkaniva na zadnej strane oka, začnú sa tvoriť jazvy a rýchlo dochádza k strate zraku. V ranom štádiu ochorenia má pacient zvyčajne zahmlené videnie alebo veci vidí zdeformované. (sita)