Nová informačná kampaň Aby deti nezomierali chce obmedziť ích počet.
Podľa štatistického úradu zomiera ročne na Slovensku okolo 200 detí a mladých ľudí. K väčšine úrazov dôjde pre nedotatočnú pozornosť rodičov. Napriek rozšíreným športovým aktivitám mladej generácie najviac razov sa paradoxne stáva v domácom prostredí.
Popáleniny i otravy liekmi
Domácnosť je, žiaľ, miestom, kde dieťaťu hrozí skutočné nebezpečenstvo. Stačí stratiť škôlkara na chvíľu z dohľadu a nešťastie je na svete. Len popálených a obarených detí zaregistrovali odborníci v minulom roku dvesto. Deti sa zvykli obliať horúcou kávou alebo vodou z rýchlovarnej kanvice, položili si ruku na horúcu platňu alebo rúru alebo sa dostali do priameho kontaktu s ohňom. Ani popáleniny na prvý pohľad menšieho rozsahu netreba podceňovať. V prípade trojročného dieťaťa popálenie celej hornej končatiny (asi 9 percent povrchu tela) totiž znamená stav ohrozujúci život.
Chlapci v školskom veku zase doplácajú na svoju zvedavosť a nezodpovednosť. Zaradili sa do kategórie popálenín, ktoré utŕžili pri manipulácii s výbušninami alebo keď vyliezli na elektrický stožiar či železničný vagón a zavadili o trolejové vedenie. Mnohí z nich zostanú stratou prstov alebo ruky postihnutí na celý život.
"Popáleniny detí predstavujú asi jednu tretinu všetkých popáleninových úrazov na Slovensku. Málokto vie, že patria k najčastejším druhom detských úrazov; vo vekovej skupine do 4 rokov dokonca predstavujú aj najčastejšiu príčinu úmrtia v súvislosti s úrazom," hovorí prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Ján Koller.
Rodičia nebezpečenstvo podceňujú
Počet prípadov otráv liekmi či čistiacimi a dezinfekčnými prostriedkami sa ročne vyšplhá na tisíc. Rodičia zabúdajú skladovať podobné prípravky mimo dosahu detí, najlepšie zamknuté. Vyskytli sa dokonca otravy náplňami do aromatických lámp, jedovatými rastlinami, drogami a alkoholom.
Medzi ohrozené patria aj deti sociálne slabších skupín, kde v priebehu dňa rodičia nemajú často najlepší prehľad o tom, kde dieťa trávi svoj čas. Hrozia im často pády z výšok a ťažké zlomeniny.
Pády sú problémom aj dojčiat, zvyknú rodičom spadnúť z prebaľovacích pultov alebo kočíka. Staršie deti končia v nemocnici po páde z poschodovej postele, zo schodov či z hojdačky väčšinou s úrazom hlavy, minimálne s otrasom mozgu.
Oriešky deťom radšej nedávajte
Deti sa neraz dusia kúskom jedla alebo malou hračkou či mincou. Dieťaťu do štyroch rokov by sme preto nemali v nijakom prípade ponúkať cukríky a oriešky. Pri vdýchnutí hrozí upchatie dýchacích ciest, ktoré sa môže skončiť až smrťou alebo stratou vedomia, keď sa zastaví krvný obeh a prítok okysličenej krvi do mozgu. To môže viesť k nenávratnému poškodeniu tohto orgánu.
Podobné nebezpečenstvo hrozí aj pri topení, keď treba čo najskôr ešte pred príchodom rýchlej lekárskej pomoci začať s umelým dýchaním. Múdrejšie je však nenechávať svojich potomkov bez dozoru pri bazéne, jazerách či vo vani.
Chcú vytvoriť register úrazov
V snahe upozorniť na tento problém Detský fond Slovenskej republiky zorganizoval celonárodnú kampaň, nad ktorou prevzal záštitu minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Cieľom projektu, ktorého súčasťou sú informačné plagáty a letáky, rozhlasové a televízne šoty i bilbordy, je iniciovať vznik registra úrazovosti detí a mládeže na národnej úrovni. Pomôže totiž sprehľadniť riziká i dôvody úrazov a čas, kedy k nim dochádza a ako významný zdroj komplexnej informácie bude predstavovať základ kvalitnej prevencie.
Dôležité telefónne čísla:
0850 111 313 - linka záchrany
112 - integrovaný záchranný systém
155 - rýchla zdravotná pomoc
150 - hasiči