Washington 20. marca (TASR) - Vyše päť miliónov Američanov má v súčasnosti Alzheimerovu chorobu, čo je 10-percentný nárast od ostatného odhadu spoločnosti Alzheimerďs Association za posledných päť rokov. Nárast počtu tak podporil dlhodobú prognózu epidémie demencie v starnúcej americkej populácii.
Vysoký vek je najväčším rizikovým faktorom pri chorobe, ktorá ničí mozog, a dnes zverejnená správa predpovedá prudký nárast počtu chorých v roku 2011, keď početný ročník Američanov dovŕši 65 rokov. V súčasnosti už má "Alzheimera" každý ôsmy vo veku najmenej 65 rokov a každý druhý, starší 85 rokov.
Ak sa vedcom nepodarí objaviť spôsob, ako docieliť odklad nástupu demencie, v roku 2030 bude mať Alzheimerovu chorobu už 7,7 milióna ľudí. A v roku 2050 by ich počet mohol dosiahnuť 16 miliónov.
Prečo tomu tak je? Boj so srdcovými chorobami, s rakovinou a ďalšími ochoreniami je úspešný a čoraz viac ľudí "žije dostatočne dlho na to, aby dostalo Alzheimerovu chorobu", vysvetlil viceprezident združenia Steve McConnell.
Vládne štatistické údaje zverejnené vlani ukazujú mierny pokles úmrtí na väčšinu z vedúcich "zabijakov" v rokoch 2000-2004, avšak počet úmrtí na Alzheimerovu chorobu vzrástol na 33 percent.
Správa prináša aj prekvapivú informáciu: do veku 65 rokov má 200.000 až pol milióna ľudí buď včasný nástup Alzmňheimerovej choroby alebo inú formu demencie.
Správa založená na federálnom sčítavaní - a nie novom výskume choroby - je prvým novým posúdením počtu prípadov s Alzheimerom od roku 2002, keď sa odhadoval ich počet na 4,5 milióna. Správa je určená pre rozhodovanie Kongresu o financovaní výskumu Alzheimerovej choroby a ďalších chorôb.
Zatiaľ nik nevie, čo spôsobuje Alzheimerovu degeneráciu mozgu. Choroba postupne ničí pamäť a schopnosť starať sa o seba, až napokon zabíja. Nie je známy nijaký liek a dnešné liečivá symptómy choroby iba dočasne odďaľujú.
Deväť liekov na chorobu je v neskorom klinickom štádiu skúšok a ak by dokázali o niekoľko rokov zmierniť zabúdanie, malo by to pre populáciu veľký význam, konštatuje správa.