flóry a trvá až do konca októbra. Odborníci upozorňujú, že v ostatných rokoch sa kliešte aktivizujú podstatne skôr. Jav je predmetom skúmania, predpokladá sa však, že kliešťom prospieva najmä pokles aplikácie ochranných chemických prostriedkov v poľnohospodárstve a lesoch i globálne otepľovanie.
Nebezpečné ochorenie spôsobené uhryznutím infikovaného kliešťa alebo prenosom vírusu z neprevareného kozieho mlieka sa vyskytuje najmä na juhozápadnom Slovensku, od pohraničnej oblasti Novozámockého a Levického okresu až po Trenčín a Považskú Bystricu. Kliešť sa však vyskytuje aj v regiónoch Bratislavy, Trnavy, Piešťan a Senice i za riekou Moravou v Česku. K menším ohniskám patria oblasti v okolí Košíc, Humenného, Sniny, Popradu, Rožňavy a niektoré ďalšie. K európskym krajinám s oblasťami so zvýšeným výskytom infikovaných kliešťov patria Česko, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko a Slovinsko.
Liečba kliešťového zápalu mozgu a mozgových blán je komplikovaná; ochorenie patrí k veľkým výzvam pre humánnu medicínu. Hoci je možné aj úplné vyzdravenie, trvalé následky sa prejavujú ako obrny, chronické bolesti hlavy s poruchami schopnosti sústredenia, zníženou výkonnosťou či depresiami. K úmrtiam dochádza len výnimočne - pacienti zomieajú v jednom až dvoch percentáchprípadov.
Účinnou ochranou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie. Už po dvoch injekciách ochrannej látky aplikovaných v priebehu 14 dní získa človek ochranu proti infekcii, hoci táto nie je celoživotná. Preočkovanie sa odporúča podstúpiť po troch rokoch. (tasr)