Pred niekoľkými týždňami zaútočil muž v Čiernej nad Tisou sekerou na viacerých ľudí a jednej žene odťal v zápästí ruku. Košickí lekári ruku pacientke úspešne prišili a v súčasnosti je funkčná. Podobný záver je možný len vďaka odbornosti lekárov a správnemu postupu po nešťastí.
Čo robiť po úraze
Stresujúca situácia bezprostredne po ťažkom úraze môže spôsobiť šok. Ľudia preto často robia nenapraviteľné chyby. V prvom rade treba samozrejme zavolať rýchlu záchrannú službu a pokúsiť sa zastaviť masívne krvácanie z rany. Podstatný je však aj spôsob manipulácie s amputovanou časťou.
"Zásadou je amputát pri prenose chladiť. Nesmie sa však dostať do priameho kontaktu s ľadom, pretože sa môže rozmočiť. V prípade suchého ľadu amputovaná časť zase stvrdne na kosť a úplne sa znehodnotí. Mali sme aj také prípady," hovorí Jozef Fedeleš, prednosta Kliniky plastickej, estetickej a rekonštrukčnej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v bratislavskom Ružinove. "Amputát treba preto zabaliť do mikroténového vrecka, pevne uzavrieť a uložiť ho do ďalšieho vrecka s ľadom. A dôležité je tiež pamätať si, že aj pri správnom zaobchádzaní vydrží maximálne 18 až 24 hodín, čo závisí od teploty prostredia, kde sa udalosť stala."
Ak však čas k amputácii v miestach nad zápästím alebo chodidlom, doba sa skracuje na šesť hodín. Komplex svalov sa totiž bez krvného zásobovania po tomto čase znehodnocuje.
Spájajú sa kosti, potom cievy
Náročné poúrazové rekonštrukcie robia zatiaľ len v Bratislave a Košiciach, pomaly sa pridáva aj chirurgia v Nitre. Lekár najprv pahýľ i amputovanú časť vyčistí dezinfekčným prostriedkom a odstráni zdevastované tkanivo. Pri samotnej rekonštrukcii sa ako prvé spájajú kosti dlahami ako vonkajšími fixátormi. Nasleduje najdôležitejšia fáza - napájanie ciev, ktoré zabezpečia zásobovanie krvou a okysličovanie amputovanej časti. Tepny i žily sa zošívajú tenkým materiálom pod mikroskopom pomocou približovačov. Ide o skutočne detailnú prácu, pretože asi dvojmilimetrová tepna sa musí po obvode pokryť desiatimi stehov a v prípade detských pacientov sa pracuje s polovičnými veľkosťami priemeru ciev. Nasleduje spájanie šliach a svalov a postupne aj nervov, s ktorými sa musí pracovať tiež pod zväčšením. Na záver sa zošije koža a končatina sa dá do dlahy.
Ak došlo napríklad pri výbuchu k veľkej devastácii pahýľa i amputátu, chýbajúca časť sa musí nahradiť premostením pomocou nervových a cievnych štepov, ktoré lekári odoberú z inej časti tela pacienta. Tým sa však predlžuje čas napojenia cievneho systému. Zošitie jednej cievy trvá niekoľko minút, kompletná rekonštrukcia niekoľko hodín podľa charakteru poškodenia. Úspešnosť zákroku prezradí prirodzené sfarbenie prišitého amputátu.
Úspech nie je zaručený
Po operácii musí odborný tím sledovať priechodnosť cievneho systému. Niekedy zrazenina cievu upchá, čím zastaví zásobovanie krvou, a náročný zákrok sa znehodnotí. V lepšom prípade sa podarí končatinu zachrániť reoperáciou. V horšom prišitú časť, ktorá nie je dostatočne prekrvená a začne odumierať, musia odstrániť.
"Problémom bývajú najmä väčšie amputácie, ak sa napríklad pri autonehode odtrhne horná končatina v ramene. Napriek úspešnému zákroku je ruka v takomto prípade často aj po rehabilitácii funkčná len čiastočne alebo vôbec a stáva sa tak pre pacienta skôr príťažou," vysvetľuje docent Fedeleš.
Po rekonštrukčnom zákroku potrebuje pacient v priemere asi šesť týždňov na rekonvalescenciu. Po ťažších úrazoch, aby svaly a šľachy začali správne fungovať, musí rehabilitovať aj niekoľko mesiacov.
Čo robiť po úraze- zavolajte lekársku pomoc
- zastavte krvácanie
- uložte amputát do igelitového vrecka a ten vložte do ďalšieho s ľadom
Najčastejšie príčiny úrazu
- práca s nástrojmi, najmä cirkulárom
- dopravné nehody
- útok zvieraťa
- výbuch trhaviny
Nie vždy sa amputovaná časť končatiny ujme alebo je po úraze poškodená tak, že pacient po stabilizácii stavu dostane umelú náhradu. Mnohí však aj pri takomto postihnutí sa dokážu venovať, podobne ako Angličan Chris Moon, naďalej svojej práci alebo športovým aktivitám. FOTO - SITA |