SME

Alergici majú novú nádej

Viac ako tretina Slovákov trpí alergiou. Biologická liečba dáva vážne postihnutým možnosť zbaviť sa príznakov. Zanedbaná alergia môže byť nebezpečná.

O desať rokov bude podľa odborníkov každý druhý Európan trpieť alergiou. Na Slovensku už dnes trpí 35 percent obyvateľov niektorou z foriem alergií. Problémom je už postihnutých až 50 percent mladej populácie vo veku od 10 do 30 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alergia je celoživotná diagnóza. Podobne ako pri cukrovke či vysokom krvnom tlaku sa liečbou len tlmia riziká týchto ochorenia a stav pacienta sa čiastočne upraví k lepšiemu. Ak sa však alergia podchytí odborne už v začiatku a je kvalifikovane liečená, môžeme v niektorých prípadoch hovoriť o vyliečení. Týka sa to najmä detí.

SkryťVypnúť reklamu

Charakteristické príznaky sennej nádchy, ako kýchanie, podráždené oči, záchvaty kašľa alebo iné symptómy akejkoľvek alergie by sme nemali nikdy podceňovať. Je lepšie zájsť za alergiológom a dať si urobiť testy, ktoré vylúčia iný druh ochorenia. „Len necelých 20 percent pacientov má šťastie, že alergia sa rokmi nevyvíja a ich stav sa nemení,“ hovorí Martin Hrubiško z oddelenia imunológie a alergológie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Neliečená senná nádcha má väčšiu šancu prejsť do astmy ako liečená. Následkom zmien na nosových polypoch môže človek zase stratiť čuch a po opakovaných zápaloch stredného ucha sa mu môže zhoršiť sluch.

Cielená liečba

Alergénová imunoterapia pod vedením špecialistu by mala trvať minimálne tri roky, optimálnou dĺžkou je päť rokov. Podľa doktora Hrubiška: „Aplikáciou kortikosteroidov kvapkami pod jazyk alebo injekčne a cielenou liečbou lekár pomáha vychovávať precitlivený imunitný systém k tolerancii ku konkrétnemu alergénu. Tým sa odstraňuje samotná príčina alergie a negatívne symptómy, ktoré pacientovi komplikujú život, ustúpia.“

SkryťVypnúť reklamu

Tento druh liečby sa odporúča aj ľuďom citlivým na inhalačný alergén. Pri bodnutí včelou, osou alebo iným hmyzom im totiž hrozí anafylaktická reakcia, kontrakcie svalov a zúženie dýchacích ciest, po čom môže nasledovať zastavenie srdca a celkové zlyhanie organizmu.

Klasické lieky sú na vrchole

Zlepšovať kvalitu života alergikovi je cieľom symptomatickej liečby, ktorá je celoživotná, pretože chorobu nelieči, len minimalizuje nepríjemné prejavy sennej nádchy alebo inej alergie. Vývoj klasických liekov sa ocitol v súčasnosti na vrchole a v tejto oblasti sa prevratné zmeny neočakávajú. Najväčší rozmach vo vývoji farmaceutických produktov zaznamenala druhá polovica dvadsiateho storočia, keď sa náhodne objavovali a lepšie poznávali účinné chemické látky.

SkryťVypnúť reklamu

Kvalita liekov sa zvyšovala aj eliminovaním nežiaducich účinkov. Napríklad antihistaminiká, ktoré tlmia problémy pacienta so sennou nádchou, ovplyvňovali kedysi aj celkovú psychiku - znižovali koncentráciu a pozornosť. Súčasné lieky tohto radu môžu užívať aj piloti lietadiel s týmto zdravotným hendikepom.

Horúca novinka

Najprogresívnejším druhom liečby v súvislosti s alergiami je biologická liečba pomocou antiIgE. Ide o monoklonované protilátky pripravené metódou génového inžinierstva, ktoré vyväzujú zbytočné protilátky a odstraňujú ich z organizmu. Imunitu IgE dostal človek do vienka na boj proti parazitom, s ktorými sa však nestretáva tak často, ale vplyvom prostredia i celkového životného štýlu sa pri kontakte tejto protilátky s alergénom brezy rozvinie u niekoho alergická astma. Pri liečbe biologikami ide o zásah do organizmu na genetickej báze, preto sa musí každý pacient neustále sledovať pre možné nežiaduce účinky.

SkryťVypnúť reklamu

Táto finančne nákladná liečba sa aplikuje výhradne pacientom s ťažkými astmatickými záchvatmi. Jedna dávka stojí 24-tisíc korún a pacienti dostávajú mesačne jednu až štyri injekcie. Minimálna dĺžka liečby je 12 týždňov, u výnimočných prípadov môže mať aj doživotný charakter. Na Slovensku ju v súčasnosti absolvuje asi 50 pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na Marka oharka do jarka
  2. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 173
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 11 047
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 243
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 311
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 241
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 914
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 145
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 027
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu