Pred lúčmi by sme sa mali dostatočne chrániť, najmä svoje materské znamienka - a to oblečením a kvalitnou emulziou proti UV žiareniu s vyšším ochranným faktorom. "Deti do troch rokov by nemali byť slnku vystavené vôbec. Iba ak dobre nakrémované, oblečené v tričku a s pokrývkou na hlave," hovorí dermatologička Alexandra Novotná. "Dospelí by sa mali chrániť krémami s faktorom 50+ a najnovšie odporúčajú svetové kapacity používať ochranné prípravky nielen proti UVB lúčom, ale aj proti UVA žiareniu, ktoré preniká hlbšie." Podľa doktorky Novotnej by sme sa mali natierať každé dve hodiny, hoci moderné krémy sú fotostabilné.
Ideál krásy by sa mal zmeniť
Väčšina ľudí trávi až trestuhodne veľa času na priamom slnku a dokonca v čase obeda. "Svet by mal prehodnotiť súčasný trend opáleného tela ako ideálu krásy, ktorý nás inšpiruje k takému nerozumnému správaniu," hovorí Katarína Poláková z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. "Alebo aspoň budeme musieť naučiť sa správne natierať."
Zásadou je aplikovať ochrannú emulziu pol hodiny pred slnením a dostatočne nahrubo - dermatológovia uvádzajú množstvo 2 mg na štvorcový centimeter. V USA iniciovali v školách kurzy správneho natierania pre deti, ktoré sa často pohybujú v exteriéri.
Zo znamienka malígny melanóm
V Európe aj v Spojených štátoch sa každoročne diagnostikuje takmer milión nádorov kože, pričom 1 zo 100 prípadov tejto rakoviny kože predstavuje malígny melanóm. V ostatných rokoch sa počet prípadov melanómu dramaticky zvýšil.
"Malígny melanóm je zhubný kožný nádor, ktorý môže vzniknúť z pigmentového znamienka, čo sa týka až polovice diagnostikovaných melanómov, ale aj zo zdravej kože," vysvetľuje dermatologička Mária Brozmanová. "Napriek tomu, že je veľmi dobre liečiteľný, ak sa diagnostikuje dostatočne skoro, veľa pacientov, často i mladých, kvôli nemu umiera. Možno tomu predísť včasnou diagnózou a okamžitým odstránením."
Digitálny dermatoskop
Na bezpečné a neinvazívne odhalenie vysoko zhubných kožných nádorov odborníci používajú digitálny dermatoskop. Pomocou špeciálnej digitálnej kamery sa znamienko nasníma a počítač pri diagnostike konkrétneho kožného útvaru porovná množstvo špecifických rysov kožných lézií, ktoré oko nepostrehne.
Po rýchlej počítačovej analýze pozná pacient výsledok bezprostredne po vyšetrení. A digitalizované údaje uložené v pamäti počítača sú kedykoľvek k dispozícii. Pri pravidelnej prehliadke to umožňuje presné porovnanie predchádzajúcich obrázkov s najnovšími čiže sledovanie vývoja kožného útvaru. Dermatológ tak môže kvalifikovane rozhodnúť o ďalšom správnom postupe.
Chirurgovia radia odstrániť
Najvhodnejšie obdobie na odstraňovanie znamienok je jeseň, zima a jar, leto sa veľmi neodporúča, ale v akútnych prípadoch sa znamienka odstraňujú aj v tomto ročnom období. Čas hojenia po zákroku závisí od spôsobu odstránenia znamienka a od lokalizácie na tele. "Približne je to sedem až štrnásť dní, pokiaľ sa nevyskytnú komplikácie," hovorí doktorka Brozmanová. "Tou najčastejšou je infekcia v mieste odstraňovania. Pri chirurgickom odstraňovaní môže dôjsť aj k reakcii so šicím materiálom." Týmto komplikáciám sa dá predísť striktným dodržiavaním pokynov lekára.