SME

Účinky overovali pacienti

Slnečné lúče potrebujeme aj na tvorbu vitamínu D, dôležitého pre rast kostí i zubov a dobrý stav nervov a svalov. Ale na získanie dennej dávky tohto vitamínu sa stačí slniť len desať minút.

(Zdroj: TASR)

Slnečné lúče potrebujeme aj na tvorbu vitamínu D, dôležitého pre rast kostí i zubov a dobrý stav nervov a svalov. Ale na získanie dennej dávky tohto vitamínu sa stačí slniť len desať minút.

Mnohí však varovania lekárov o škodlivosti UV žiarenia nerešpektujú a vďaka intenzívnemu slneniu sa prepracujú k vážnym zdravotným problémom, ku ktorým patrí aj nemelanómová rakovina kože.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj biela rakovina kože je nebezpečná

Z buniek poškodených UV žiarením sa môže vyvinúť nemelanómová alebo biela rakovina kože, ktorá je najrozšírenejším nádorovým ochorením. Vyskytuje sa častejšie ako nádory pľúc u mužov a nádory prsníkov u žien. Tento pojem zastrešuje rakovinové kožné lézie iné ako melanóm, či už aktinickú keratózu alebo bazocelulárny a spinocelulárny karcinóm.

SkryťVypnúť reklamu

Prvými príznakmi bývajú zmeny na koži vo forme hrbolčekov či výrastkov, ktoré môžu byť neškodné, ale u niekoho sa rozvinú do nádorového ochorenia. Aktinické keratózy sa javia ako malé ružové alebo červené škrvrny s drsným povrchom. Bazocelulárny karcinóm vyzerá ako ružová hrčka, ktorá časom krváca a vytvárajú sa na nej chrasty. Rastie pomaly a nezvykne sa šíriť na iné časti tela. Spinocelulárny karcinóm je šupinatejší a môže zasiahnuť aj hlbšie vrstvy tkaniva, prípadne sa rozšíriť na lymfatické uzliny. Ak sa nediagnostikuje včasne a nie je liečený, môže sa rozšíriť po celom organizme a napokon skončiť smrťou pacienta.

Ohrození sú pacienti po transplantácii

V Nemecku bola najnovšie publikovaná jedinečná štúdia svojho druhu. Klinicky bola potvrdená účinná prevencia rakoviny kože pri testovaní prípravku na opaľovanie. Výnimočná bola aj výberom vzorky - všetko ľudí, ktorí absolvovali transplantáciu srdca, pečene alebo obličiek.

SkryťVypnúť reklamu

Títo pacienti užívajú lieky, ktoré výrazne znižujú imunitu. Cieľom je, aby organizmus nový orgán neodmietol. Zníženie obranyschopnosti má však aj negatívne dôsledky. Telo človeka nie je potom odolné proti baktériám, vírusom či slnečnému žiareniu. Preto práve títo pacienti majú až 100-krát vyššiu šancu mať problémy s aktinickou keratonózou a ďalšími formami nemelanómovej rakoviny najmä na tvári, hlave, chrbáte ruky a ostatných častiach tela pravidelne vystavovaných slnku. Až u 80 percent týchto pacientov sa časom vyvinie rakovina kože.

"V našej nemocnici máme každoročne o 7 až 10 percent nových pacientov s rakovinou kože viac. Len minulý rok sme mali 20-tisíc pacientov s týmto problémom a z toho bolo až 5-tisíc ľudí po transplantácii niektorého z orgánov," hovorí Eggert Stockfleth zo Skin Cancer Center Univerzitnej nemocnice Charité Berlín. Ako prví na svete sa preto nemeckí odborníci sústredili práve na túto zaujímavú vzorku, aby overili účinnosť konkrétne lipozomálneho prípravku Daylong actinica, distribuovaného výhradne prostredníctvom siete lekární.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky boli viac než zrozumiteľné. Podľa profesora Stockfletha: "U týchto vysoko rizikových pacientov, ktorí sa ochranným prostriedkom nenatierali, narástol počet aktinických ketanóz o 38 percent. Naopak u pacientov, ktorí si ochranu aplikovali denne, klesol počet týchto nálezov o 53 percent. V skupine pacientov, ktorí sa natierali, vzniklo 8 spinocelulárnych karcinómov. A u pacientov s dennou aplikáciou lipozomálneho prípravku za rovnaké obdobie nevznikol ani jeden nový."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu