a každý ôsmy muž nad 50 rokov. Svetová zdravotnícka organizácia preto osteoporózu zaraďuje spolu s onkologickými a kardiovaskulárnymi ochoreniami medzi civilizačné hrozby 21. storočia.
Príčina ťažkých úrazov
Osteoporóza ako "tichá choroba" pôsobí dlhé obdobie, kým sa naše kosti stanú krehkými, pórovitými a majú sklon k zlomeninám. Je o to nebezpečnejšia, že postihnutý aj roky nepociťuje žiadne problémy. Bolesti chrbta, zníženie výšky, ťažkosti pri chôdzi, stúpaní do schodov či dlhšom sedení a státí alebo vážne úrazy sú už dôsledkom rozvinutej osteoporózy. Strata kostnej hmoty je príčinou častých zlomenín, zväčša zápästia a stavcov. Najobávanejšou je však zlomenina krčka stehennej kosti, v súvislosti s ktorou až jedna tretina ľudí do roka umiera a tretina je odkázaná na opateru druhých. Na Slovensku sa v priebehu rokov 1974 až 2003 zvýšil výskyt takejto zlomeniny z 1673 prípadov na 10 703.
Rizikoví pacienti
Problém riedkych kostí postihuje najmä ženy v období po menopauze a obe pohlavia po dovŕšení 70 rokov. Medzi rizikové faktory patrí nedostatok vápnika, horčíka, stopových prvkov a vitamínu D v strave, fajčenie, nadmerný príjem alkoholu a kávy, nadváha, nedostatočná telesná aktivita a výskyt choroby v rodine. Osteoporóza však ohrozuje aj pacientov, ktorí majú problémy so štítnou žľazou a iné endokrinologické ochorenia, poruchy funkcie obličiek, choroby tráviaceho traktu a chronické zápalové ochorenia alebo ktorí absolvovali transplantáciu.
Každý rizikový pacient by preto mal absolvovať denzitometrické meranie stavu kostného tkaniva na spodnej časti predlaktia, stehennej kosti alebo driekových stavcoch, ktoré odhalí štádium ochorenia.
Liečba sa zjednodušila
Osteoporóza sa nedá vyliečiť, ale cielenou terapiou sa dá úbytok kostnej hmoty zastaviť. Súčasťou liečby je zmena stravovacích návykov, denná konzumácia mliečnych výrobkov, pravidelný pohybový režim a prechádzky, odstránenie zlozvykov ako cigariet, alkoholu a kávy a hlavne užívanie liekov.
V minulosti boli práve tie dôvodom na predčasné ukončenie liečby. Pacientkám prekážal charakter užívania bisfosfonátov. Tabletka sa musí prehltnúť hodinu pred jedlom, po čom musí pacient zostať aspoň pol hodiny vo vzpriamenej polohe, mnohí mávajú zažívacie problémy. "Už po 6 mesiacoch nedodržiavalo liečbu 42 percent pacientov a k dvom rokom sa prepracovalo len 30 percent," hovorí Juraj Payer z V. internej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave.
Z dennej periodicity sa postupne prešlo na týždennú a už rok je k dispozícii mesačná tabletka, ktorá podstatne zmenila aj prístup pacientov k liečbe. Podľa výsledkov prieskumu až 76 percent z 1635 sledovaných slovenských pacientok uprednostňuje mesačný liečebný režim, uviedol profesor Payer.
Podľa Zdenka Killingera, odborníka Osteocentra V. internej kliniky: "Liečba osteoporózy je dlhodobá záležitosť. Minimálne by mala trvať tri roky. Pri tabletke užívanej len 12-krát do roka vydrží viacej pacientov, ktorí si tak zvyšujú šancu na kvalitu života bez pohybových problémov a ťažkých úrazov."