SME

Astmatikov pribúda aj na Slovensku

Rodina astmatikov sa v celom svete rozrastá.

Až 300 miliónov ľudí bojuje s touto alergiou, 180-tisíc každý rok zomrie. Aj na Slovensku sa štatistika dramaticky zvyšuje.

Astma postihuje viac ako desať percent detí a okolo päť percent dospelej populácie. Zatiaľ čo v roku 2001 slovenskí alergiológovia evidovali 47 854 astmatikov, v minulom roku ich bolo

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

95 957. V skutočnosti ich počet odborníci odhadujú až na dvojnásobok. Mnohí pacienti totiž o svojej chorobe nevedia, pretože podceňujú problémy s dýchaním alebo chronický kašeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Celoživotné ochorenie

Astma je odpoveďou oslabeného organizmu najmä na vonkajšie negatívne vplyvy. "Je to chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, pri ktorom sú priedušky a priedušničky zúžené a upchané hlienom, čím sa obmedzuje prietok vzduchu dýchacími cestami. Je to ako každá alergia celoživotné ochorenie," vysvetľuje Ladislav Chovan, profesor Kliniky pneumológie a ftizeológie Fakultnej nemocnice v bratislavskom Ružinove.

Priebeh choroby sa mení počas dňa i podľa ročných období. Pacient má pocit nedostatku vzduchu, dýchavicou trpí hlavne v noci a nad ránom, po námahe, ale aj v pokoji. K ďalším príznakom patrí kašeľ, tlak na hrudi, chrčanie a pískanie na prieduškách, zrýchlené dýchanie, potenie, prípadne modravá farba kože.

SkryťVypnúť reklamu

Postihuje takmer všetky vekové kategórie, ale v detskej populácii sú náchylnejší na astmu viac chlapci ako dievčatá, v dospelej dominujú v štatistikách skôr ženy.

Rizikové faktory

K najčastejším faktorom spúšťajúcim astmu patria vírusové a bakteriálne infekcie. Osobitnú úlohu zohrávajú alergény. Z vnútorných sú to najčastejšie roztoče vyskytujúce sa v postelnej bielizni, kde sa živia olúpanou ľudskou kožou.

K vonkajším alergénom radíme pele stromov, tráv a burín. V sezóne kvitnutia môžu spôsobiť komplikácie od suchého dráždivého kašľa až po nočnú dýchavicu.

Pre človeka, ktorý má na astmu predispozície, je nebezpečné prostredie vykurované drevom, plynom alebo uhlím, používanie glejov, niektorých náterov, lepeniek, penových inštalačných materiálov a takých, z ktorých uniká formaldehyd.

SkryťVypnúť reklamu

Stav astmatika zhoršuje zvýšený výskyt alergénov, infekcie dýchacích ciest, fyzická námaha, zmeny počasia, niektoré potraviny, fajčenie, extrémny emočný stres a dezinfekčné prostriedky a parfémy.

Moderné podoby liečby

Pri typických príznakoch sa diagnóza potvrdí funkčným vyšetrením pľúc a laboratórnym nálezom. V minulosti bola pre pacientov hrozbou, dnes sú však už ťažké astmatické záchvaty s následnou hospitalizáciou zriedkavé.

Pred tridsiatimi rokmi sa za hlavnú príčinu tohto ochorenia považovala chorobná funkcia hladkého svalstva priedušiek. Dnes už vieme, že ide o alergický zápal dýchacích ciest, ktoré súčasná medicína rieši kombinovanou liečbou. Najmodernejšie lieky okrem likvidácie zápalu rozširujú zároveň priedušky, čím sa pacientovi lepšie dýcha. Podľa Luděka Hochmutha z Internej kliniky Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici: "Tradičná liečba sa spoliehala najmä na krátkodobé uvoľnenie dýchacích ciest inhalovaním, neodstránila však hlavný problém. Zápal sa tak mohol zhoršovať aj pri potlačení akútnych problémov. Užitie lieku preto bolo iba vrcholcom ľadovca, jeho základ zostával."

SkryťVypnúť reklamu

Napriek progresívnym spôsobom liečby je jej nevyhnutnou súčasťou pravidelná komunikácia s ošetrujúcim lekárom, ktorý sleduje priebeh ochorenia. Užitočnou pomôckou pre astmatika je doma vydychomer na monitorovanie pľúcnych funkcií.

Ovzdušie môže obsahovať

Prach - čiastočky prenikajú hlboko do dýchacích ciest, ukladajú sa v pľúcach a výsledkom mechanického dráždenia môžu byť začervenané očné spojivky a problémy so sliznicou, niektoré prachové častice môžu obsahovať aj toxické chemikálie a kovy.

Oxidy dusíka (NO, NO2) - pôsobia dráždivo na oči a horné dýchacie cesty, narúšajú normálnu funkciu pľúc a môžu vyvolať aj ich edém, zhoršujú prenos kyslíka do tkanív i choroby srdca, znižujú obranyschopnosť organizmu.

Oxid siričitý (SO2) - zhoršuje choroby dýchacieho aparátu i srdcovo-cievneho systému, dráždi pľúca, oči a pokožku.

SkryťVypnúť reklamu

Ozón (O3) - ako zložka fotochemického smogu, vyskytujúca sa najmä v lete, pri vyššej koncentrácii dráždi oči a pľúca, znižuje fyzický výkon a odolnosť organizmu voči bakteriálnym infekciám.

Oxid uhoľnatý (CO) - reaguje s hemoglobínom, takže krvné farbivo stráca schopnosť prenášať kyslík, spôsobuje bolesti hlavy a nutkanie na vracanie, vyššia koncentrácia môže byť pri dvojhodinovom vdychovaní smrteľná.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 454
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 238
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 113
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 835
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 465
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 161
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 925
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 148
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu