Jedným z dôsledkov sexuálnych kontaktov mladých ľudí býva tehotenstvo. Do ambulancie detského gynekológa prichádzajú väčšinou gravidné stredoškoláčky, výnimočne však aj žiačky základnej školy. Dieťa donosí asi 50 percent z nich. Niektoré sa pre rodičovstvo rozhodnú dobrovoľne, ostatné prídu neskoro, keď už nie je možné zo zdravotných dôvodov interrupciu uskutočniť. Aj to svedčí o nedostatočnej informovanosti dievčat.
"Často sa stretávam so situáciou, že im musím vysvetľovať neraz elementárne veci aj v súvislosti so zápalmi, infekciami a inými gynekologickými problémami," hovorí MUDr. Marián Oros, gynekológ pre deti a dorast z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v bratislavskom Ružinove.
"Evidentne chýba kvalitná sexuálna výchova v škole a ani rodičia nekomunikujú o tejto delikátnej téme radi. Len niekedy navštívia ambulanciu s dievčatami aj ich matky, aby v snahe vyhnúť sa nechcenému tehotenstvu požiadali o antikoncepciu pre dcéru, ktorá má priateľa."
Zákon umožňuje poskytnúť antikoncepciu mladej žene až po 15. roku života. Druhým predpokladom je aspoň dva roky trvajúca menštruácia. Ovariálne prepojenie musí byť dostatočne rozvinuté, aby sa po vysadení antikoncepcie nevyskytli poruchy v menštruačnom cykle.
Aké choroby hrozia
Pri pohlavnom kontakte ohrozujú dievčatá v prvom rade plesne a rôzne bakteriálne infekcie. Napríklad kandidóza spojená s pocitom pálenia, výtokom a chronickými močovými ťažkosťami je kvasinkovou infekciou získanou aj pri pohlavnom styku. Najčastejšie sa však takto prenášajú chlamýdie. Tieto baktérie preniknú do maternice i vajíčkovodov, kde napádajú zdravé bunky. Ak zápal zasiahne aj vnútorné časti reprodukčných orgánov, môže spôsobiť zrasty a skomplikovať tehotenstvo v dospelosti. Chronické neliečené zápaly môžu mať za následok výtoky, poruchy menštruačného cyklu a v konečnom dôsledku úplnú neplodnosť alebo narušenú imunitu. U chlapcov sú príčinou porúch prostaty a nadsemenníkov.
Medzi riziká patrí tiež kvapavka, ktorá sa do organizmu dostane cez močovú trubicu, kŕčok maternice alebo konečník. Pokiaľ sa nelieči, môže byť dôvodom na mimomaternicové tehotenstvo, neplodnosť, potrat alebo chronickú bolesť, u mužov sterilitu a problémy s prostatou. Ešte nebezpečnejší je syfilis prebiehajúci v niekoľkých fázach. Začína sa výskytom vredu, po rozšírení infekcie do celého tela vyrážkami na slizniciach a koži a vypadávaním vlasov. Po niekoľkoročnej fáze bez príznakov sú pomaly postihované aj cievy, kosti, srdce, mozog a miecha. Neliečený syfilis môže viesť k duševným poruchám a smrti.
Ignorovať nemôžeme ani riziko nákazy vírom HIV alebo žltačky typu B. Hepatitída B spôsobuje ťažkosti trvajúce aj celé mesiace - únavu, nevoľnosť, slabosť, prípadne žlté sfarbenie kože, ale predstavuje aj riziko trvalého poškodenia pečene, ktoré môže skončiť smrťou.
Hlavný problém včasného sexu však gynekológ Oros vidí v psychologickej rovine. "Mladý človek realizuje svoj intímny život vďaka rýchlym jednorazovým kontaktom ako bežnú vec a často má potom v dospelosti problém vytrvať vo vzťahu s jedným partnerom. Promiskuitný štýl života považuje za štandardný."
Je situácia kritická?
Podľa odborníkov nie je možné povedať, či dochádza k zvýšenému výskytu pohlavných chorôb medzi mladými. "Neregistrujem síce rapídny nárast prípadov v posledných rokoch, ale mnohé dievčatá napriek pretrvávajúcim komplikáciám do ambulancie neprídu," povedal Oros. "Ťažko preto môžem posúdiť, či je predčasný sex školopovinných detí naozaj aktuálnym problémom. Pacientky totiž neraz končia u ďalších odborníkov, napríklad pri infikovaní vírusom žltačky," dodal.