SME

Liek na rakovinu prsníka

Rakovinu prsníka každý rok diagnostikujú viac ako miliónu žien a podľahne jej ich 400-tisíc. U žien nad 55 rokov je to dokonca najrozšírenejšie onkologické ochorenie. Odborníci objavili látku, ktorá dokáže predĺžiť a skvalitniť život aj v pokročilejšom .

Včasná diagnóza je základom úspešného boja s rakovinou. Ťažkým pacientom s metastázami bude pomáhať nový liek. ILUSTRAČNÉVčasná diagnóza je základom úspešného boja s rakovinou. Ťažkým pacientom s metastázami bude pomáhať nový liek. ILUSTRAČNÉ (Zdroj: ČTK)

Rakovinu prsníka každý rok diagnostikujú viac ako miliónu žien a podľahne jej ich 400-tisíc. U žien nad 55 rokov je to dokonca najrozšírenejšie onkologické ochorenie. Odborníci objavili látku, ktorá dokáže predĺžiť a skvalitniť život aj v pokročilejšom štádiu rakoviny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O charaktere liečby rakoviny prsníka rozhoduje lekár, ktorý zvažuje aj štádium choroby. Ideálne je zachytiť rakovinu ešte na začiatku, najhoršie výsledky majú ženy, ktorým ju zistili v neskoršom štádiu rozvoja. Tie sa po absolvovaní kompletnej liečby dožijú v priemere 18 až 24 mesiacov. Doteraz patrilo k štandardným liečebným postupom chirugické odstránenie mliečnej žľazy, rádioterapia, chemoterapia a hormonálna liečba. Najnovšie sa budú môcť ženy s touto diagnózou a metastázami v niektorých krajinách Európy a USA liečiť prostriedkom s účinnou látkou bevacizumab, ktorý sa podáva infúziou.

SkryťVypnúť reklamu

Liek odreže nádor od živín

Každé tkanivo v tele človeka vylučuje bielkovinu, ktorá stimuluje rast. Pri rakovine bielkovina podporuje vznik siete nádorových krvných ciev, ktorými sa tumor vyživuje a ktorými sa do tela dostávajú nádorové bunky. Výsledkom sú metastázy. Nadmerné vylučovanie bielkoviny vedie k nekontrolovateľnému rastu ciev, ktoré môžu brániť aj prieniku chemoterapie. Výzvou pre vedcov bolo vytvoriť látku, ktorá by zabránila aktivite bielkoviny. Keď cievy nedostanú impulz na svoj vznik, zastaví sa prísun živín do nádoru a tým aj jeho rast a šírenie. Výhodou účinnej látky je, že pôsobí iba na nádorové cievy.

Tridsaťročná štúdia ukázala, že nová liečba predĺžila pacientkam život až dvojnásobne. Angličanke Delii Pageovej, ktorej sestra na rakovinu prsníka zomrela, zobrali prsník v roku 2004, keď absolvovala aj chemoterapiu a rádioterapiu. Po liečbe sa cítila výborne, zvládla renováciu bytu, navštívila syna v Hong-Kongu. Minulé leto však začala rýchlo strácať hmotnosť a lekári povrdili metastázy. Absolvovala kombinovanú liečbu cytostatikami a novým liekom, vďaka ktorej sa tumor zmenšil na tretinu. Napriek tomu, že prišla o vlasy, sa cíti dobre, pretože liek ju "skutočne vrátil do života".

SkryťVypnúť reklamu

Podľa americkej doktorky Kathy Millerovej z Indiana Univerzity School of Medicine: "Pri polovici zo 722 testovaných žien sa znížilo riziko rozvoja ochorenia, respektíve úmrtia. Pozitívne výsledky sa dokonca preukázali aj u pacientov s rakovinou pľúc a hrubého čreva."

Ohrozené sú najmä belošky

Najvyšší výskyt rakoviny prsníka je zaznamený v štátoch severnej Ameriky a severnej a západnej Európy. Ohrozenejšie sú belošky, u černošiek sa preukázala nižšia miera úmrtnosti. Najnižšie čísla v štatistike patria hispánkam a Ázijčankám. Aj keď postihuje aj mužov, prevažujú ženy, keďže súvisí s hladinou ženského pohlavného hormónu, estrogénu.

Medzi rizikové pacientky patria najmä tie, v rodiniách ktorých sa toto ochorenie už vyskytlo, alebo ktoré rakovinu prsníka už prekonali. Predpokladom na nekontrovateľný rast buniek môže byť aj náhradná hormonálna liečba predpisovaná najmä ženám v menopauze na zmiernenie príznakov prechodného obdobia. Vznik a rozvoj choroby ovplyvňuje aj nezdravý životný štýl, fajčenie, alkohol, ionizačné žiarenie a pod. Klasickým symtómom je tvrdá hrčka v podpazuší alebo v prsníku, na dotyk neraz nebolestivá. Časté bývajú aj zmeny tvaru a farby prsníka. Dôležité je všímať si aj zmeny na bradavke, najmä vytekanie nezvyčajného sekrétu alebo výskyt vyrážok v jej okolí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 946
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 741
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 003
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 808
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 101
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 532
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu