Traja súťažiaci budú v novej reality show holandskej stanice BNN bojovať o obličku nevyliečiteľne chorej ženy. O výhercovi rozhodne samotná darkyňa, pomôcť by jej mali sms správy od divákov. Televízia tvrdí, že chce najmä poukázať na nedostatok darcov obličiek. Dostatok darcov nie je ani na Slovensku. Na transplantáciu čaká 623 ľudí, v minulom roku sa ich uskutočnilo 139.
Aj keď asi pätina transplantácií prebehne vďaka veľkorysosti živých darcov, ktorí sa prospech príbuzného vzdajú jednej obličky, častejšími darcami sú ľudia po mozgovej smrti. Slovenské centrum orgánových transplantácií koordinuje systém, ktorého cieľom je nájsť, identifikovať a nahlásiť vhodných darcov, ktorí tvoria asi jedno percento všetkých úmrtí. K tomu však centrum potrebuje vyškolených pracovníkov v teréne, ktorí promptne reagujú. "Problémom je veľká fluktuácia pracovníkov rýchlej zdravotnej služby, ktorých pravidelne školíme. Aj anesteziológovia, ako ďalší dôležitý článok, sú na Slovensku vzácnosťou," povedal Daniel Kuba, vedúci centra transplantácií.
O úspechu rozhodujú hodiny
Chronickí pacienti, ktorí trpia definitívnym zlyhaním obličiek a čakajú na vhodného darcu, strávia trikrát do týždňa 4 až 5 hodín na dialýze. Ešte predtým sa však musia dostať do čakacej listiny a operáciu musia odporučiť lekári. Niekedy, ako napríklad u pacientov s problémami srdcovocievneho systému, je totiž transplantácia väčším rizikom ako život s dialýzou. Ani samotná transplantácia však nepredstavuje konečné víťazstvo. "Prežívanie štepov viac ako päť rokov je úspešné u 70 percent pacientov," hovorí doktor Kuba. U niektorých nastávajú rôzne komplikácie a tortúra s dialýzou a čakaním na vhodného darcu sa opakuje. Veľkým problémom je tiež pooperačná liečba, ktorá potláča obranný systém organizmu, aby prijal cudzí orgán. V tom období je pacient otvorený infekciám a málo odolný voči rôznym ochoreniam vrátane onkologických.
Transplantácie obličiek majú v porovnaní s ostatnými orgánmi určité výhody. Zatiaľ čo srdce sa po odobratí darcovi musí k pacientovi dostať do štyroch hodín a pečeň do šiestich, v prípade obličiek to môže byť až 38 hodín. Navyše neúspešná operácia pri prvých dvoch orgánoch znamená smrť, obličky, ktoré pacient neprijme, možno zase nahradiť dialýzou.
Napriek výhradám k stavu na Slovensku, majú odborníci pochybnosti o holandskej show. "Aj keď by sa o tomto probléme malo hovoriť častejšie aj u nás, považujem takýto spôsob ľudovej zábavy v súvislosti s takto vážnou témou za absurdný," hovorí doktor Kuba. "Za účinnejšie považujem systémové opatrenia pri zabezpečení transplantácií. Napriek tomu, že naša legislatíva je v tomto smere priaznivá, na jesenné rokovanie vlády predkladáme niekoľko konštruktívnych návrhov zlepšenia odberovej aktivity, ktorá je u nás ešte problémom."
Alžbeta Slováková