Ženám sa spí oveľa lepšie bez mužov. Muži však majú pokojnejší spánok, keď strávia noc vedľa partnerky. Na tento poznatok prišiel tím vedcov z Viedenskej univerzity, ktorý sa zaoberá ľudským správaním. Od novembra 2005 do júla 2006 pozoroval správanie desiatich heterosexuálnych párov počas spánku.
Išlo o mladých, slobodných a bezdetných ľudí vo veku od 21 do 31 rokov. Spoločne spali 126 a oddelene 123 nocí. Na základe 67 nocí, počas ktorých prišlo medzi pármi k sexuálnemu kontaktu, vedci zistili, že sex pôsobí tak na ženský, ako aj na mužský spánok pozitívne.
Počas sledovaného obdobia sa vedci zameriavali na subjektívne pocity testovaných osôb, ale aj na kvalitu ich spánku. Vo väčšine prípadov sa zhodovali dáta meracích prístrojov, ktoré mali pripevnené na zápästí so subjektívnymi pocitmi.
Podstata poznatku tkvie v evolúcii, pretože žena reaguje na muža, ale zároveň je citlivá v podstate na každý pohyb, čo sa spája s jej rolou matky. Muž zasa reaguje na spánok vo dvojici ako na skupinové spanie, počas ktorého sa cíti obzvlášť bezpečne.
Manželská posteľ je dokonca tiež relatívne mladý "vynález", ktorý je typický len pre západné kultúry. Spanie vo dvojici sa objavilo až so vznikom súkromia intimity, ktoré sa stali sociálne akceptovanými normami správania modernej spoločnosti. Výsledky štúdie potvrdzujú aj fakt, že poruchami spánku trpí 65 percent žien, zatiaľ čo u mužov je to len 20 percent. (sita)