Napriek tomu, že obdobie horúčav sa už na mnohých miestach Slovenska začalo, ešte stále nie je známe, kde je vhodné sa kúpať a kde nie. "Sezóna sa začína 15. júna. V týchto dňoch sa testujú vzorky, ktoré z prírodných vodných plôch vo všetkých lokalitách odobrali naši pracovníci regionálnych úradov," hovorí Zuzana Valovičová z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR. "V polovici júna budú kompletné údaje na našej webovej stránke a počas leta ich budeme pravidelne aktualizovať." Informácie môžete nájsť na adrese www.uvzsr.sk.
Dve lokality nevyhoveli
Podľa informácií Európskej komisie pre životné prostredie sme sa v porovnaní s predošlým rokom v kvalite vodných plôch zlepšili. Z 38 slovenských prírodných kúpalísk spĺňa minimálne štandardy Európskej únie 92 percent, čím sme sa zaradili na šieste miesto v kvalite vôd na kúpanie. A pri prísnejších kritériách ešte stále obstáli tri štvrtiny. Medzi najlepšie patrili bratislavské Zlaté piesky, Veľký Draždiak, Vajnorské jazero, Liptovská Mara, Zemplínska šírava a Slnečné jazerá. Nevyhoveli kúpaliská Šurany-Tona, kde sa však pre studenú vodu chodí kúpať málo ľudí. V dvoch z piatich európskych ukazovateľov dosiahla jedna pláž na Domaši - v Holčíkovcich len 85, 7 percent namiesto minimálnych 95. Stav znečistenia naši odborníci v týchto dňoch preverujú.
Zdroje nákazy
Kvalitu vody môže nepriaznivo ovplyvniť viacero faktorov. "Prírodné kúpalisko môže byť znečistené z rôznych zdrojov, môžu ho kontaminovať priamo chemické látky z priemyselných parkov, ale i spodné vody. Mnohí obyvatelia nemajú vyriešené problematické žumpy, takže nákaza presakuje a dlhodobo jazero znečisťuje," vysvetľuje doktorka Valovičová. K znečisteniu môžu prispieť napríklad aj nezodpovední chovatelia hospodárskych zvierat.
Ľudia často riskujú a zaplávajú si aj tam, kde chýbajú sociálne zariadenia, ba dokonca aj tam kde je tabuľka o zákaze kúpania. V prvom rade by mal každý zhodnotiť stav vody podľa zápachu, farby a celkového vzhľadu a pri podozrení na znečistenie sa osviežujúceho kúpeľa radšej vzdať. Aj lokalita oficiálne zaradená do zoznamu vyhovujúcich totiž môže byť v priebehu sezóny znečistená.
Kúpalisko radšej zrušia
Pri nevyhovujúcej kvalite vody úrady v mnohých členských krajinách skôr areál zatvoria alebo zakážu kúpanie namiesto toho, aby príčiny odstránili. V tomto roku Európska komisia začala právne konanie voči jedenástim členským štátom za to, že kúpaliská prirýchlo vyraďujú z oficiálnych zoznamov. Neaplikujú pritom celoeurópske pravidlá, ktorých cieľom popri ochrane zdravia kúpajúcich sa je aj udržať čo najviac letných oddychových areálov pre obyvateľov konkrétnej lokality. Slovensko však k týmto krajinám nepatrí. Aj u nás však dochádza k vyraďovaniu. Už v uplynulom roku bol zo zoznamu vyňatý areál zdravia Šahy. Dôvodom bol nezáujem verejnosti o kúpanie v priestore, ktorý využívajú skôr rybári.
Najčistejšie more ponúka Cyprus
Európska komisia podľa informácií TASR kontrolovala 21-tisíc miest na kúpanie, z toho dve tretiny boli pobrežné oblasti a tretina vnútrozemské sladkovodné lokality. Z jazerných a riečnych oblastí v Európe je vhodných na kúpanie 89 percent a v prípade pobrežných sa to týka až 96 percent.
Z prímorských dovolenkových destinácií má najvyššiu kvalitu vody na kúpanie Cyprus, Grécko a Španielsko. Litva, Slovensko a Slovinsko, teda nové členské krajiny, spĺňajú aspoň záväzné štandardy. Chýbalo však hodnotenie rumunských a bulharských prírodných kúpalísk.