SME

Na čo si dať pozor pri kúpaní

Príjemné chvíle strávené kúpaním nám môže prekaziť znečistená voda. Aké podmienky budeme mať na relax pri vode v tomto roku?

Čo nás pri kúpaní môže ohrozovaťČo nás pri kúpaní môže ohrozovať (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

Napriek tomu, že obdobie horúčav sa už na mnohých miestach Slovenska začalo, ešte stále nie je známe, kde je vhodné sa kúpať a kde nie. "Sezóna sa začína 15. júna. V týchto dňoch sa testujú vzorky, ktoré z prírodných vodných plôch vo všetkých lokalitách odobrali naši pracovníci regionálnych úradov," hovorí Zuzana Valovičová z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR. "V polovici júna budú kompletné údaje na našej webovej stránke a počas leta ich budeme pravidelne aktualizovať." Informácie môžete nájsť na adrese www.uvzsr.sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dve lokality nevyhoveli

Podľa informácií Európskej komisie pre životné prostredie sme sa v porovnaní s predošlým rokom v kvalite vodných plôch zlepšili. Z 38 slovenských prírodných kúpalísk spĺňa minimálne štandardy Európskej únie 92 percent, čím sme sa zaradili na šieste miesto v kvalite vôd na kúpanie. A pri prísnejších kritériách ešte stále obstáli tri štvrtiny. Medzi najlepšie patrili bratislavské Zlaté piesky, Veľký Draždiak, Vajnorské jazero, Liptovská Mara, Zemplínska šírava a Slnečné jazerá. Nevyhoveli kúpaliská Šurany-Tona, kde sa však pre studenú vodu chodí kúpať málo ľudí. V dvoch z piatich európskych ukazovateľov dosiahla jedna pláž na Domaši - v Holčíkovcich len 85, 7 percent namiesto minimálnych 95. Stav znečistenia naši odborníci v týchto dňoch preverujú.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje nákazy

Kvalitu vody môže nepriaznivo ovplyvniť viacero faktorov. "Prírodné kúpalisko môže byť znečistené z rôznych zdrojov, môžu ho kontaminovať priamo chemické látky z priemyselných parkov, ale i spodné vody. Mnohí obyvatelia nemajú vyriešené problematické žumpy, takže nákaza presakuje a dlhodobo jazero znečisťuje," vysvetľuje doktorka Valovičová. K znečisteniu môžu prispieť napríklad aj nezodpovední chovatelia hospodárskych zvierat.

Ľudia často riskujú a zaplávajú si aj tam, kde chýbajú sociálne zariadenia, ba dokonca aj tam kde je tabuľka o zákaze kúpania. V prvom rade by mal každý zhodnotiť stav vody podľa zápachu, farby a celkového vzhľadu a pri podozrení na znečistenie sa osviežujúceho kúpeľa radšej vzdať. Aj lokalita oficiálne zaradená do zoznamu vyhovujúcich totiž môže byť v priebehu sezóny znečistená.

SkryťVypnúť reklamu

Kúpalisko radšej zrušia

Pri nevyhovujúcej kvalite vody úrady v mnohých členských krajinách skôr areál zatvoria alebo zakážu kúpanie namiesto toho, aby príčiny odstránili. V tomto roku Európska komisia začala právne konanie voči jedenástim členským štátom za to, že kúpaliská prirýchlo vyraďujú z oficiálnych zoznamov. Neaplikujú pritom celoeurópske pravidlá, ktorých cieľom popri ochrane zdravia kúpajúcich sa je aj udržať čo najviac letných oddychových areálov pre obyvateľov konkrétnej lokality. Slovensko však k týmto krajinám nepatrí. Aj u nás však dochádza k vyraďovaniu. Už v uplynulom roku bol zo zoznamu vyňatý areál zdravia Šahy. Dôvodom bol nezáujem verejnosti o kúpanie v priestore, ktorý využívajú skôr rybári.

Najčistejšie more ponúka Cyprus

SkryťVypnúť reklamu

Európska komisia podľa informácií TASR kontrolovala 21-tisíc miest na kúpanie, z toho dve tretiny boli pobrežné oblasti a tretina vnútrozemské sladkovodné lokality. Z jazerných a riečnych oblastí v Európe je vhodných na kúpanie 89 percent a v prípade pobrežných sa to týka až 96 percent.

Z prímorských dovolenkových destinácií má najvyššiu kvalitu vody na kúpanie Cyprus, Grécko a Španielsko. Litva, Slovensko a Slovinsko, teda nové členské krajiny, spĺňajú aspoň záväzné štandardy. Chýbalo však hodnotenie rumunských a bulharských prírodných kúpalísk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 112
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 308
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 229
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 063
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 984
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 446
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 279
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu