Niektoré jazerá a rybníky ostanú v lete prázdne napriek dobrým hygienickým podmienkam a bohatej ponuke stánkov s občerstvením. Dôvodom je premnoženie mikroorganizmov v podobe súvislej kaše na hladine, ktorá mnohých odradí aj v najväčšej horúčave. Práve vtedy sa totiž siniciam darí najlepšie. Pri daždi časť odumrie a klesne ku dnu, ale so zvyšujúcou sa teplotou vzduchu i vody sa vodný kvet začne tvoriť znovu. Sinice obsahujú toxíny, ktoré môžu spôsobiť žalúdočné a črevné problémy. V prvom rade však môžu alergikom podráždiť pokožku a astmatikom privolať záchvat. Nebezpečné sú aj pre deti a starších ľudí a pacientov so zníženou imunitou, pretože oslabujú obranyschopnosť organizmu, takže človek potom trpí dlhodobo únavou a pocitom slabosti.
Účinné metódy boja so sinicami sa stále hľadajú. Skúšal sa napríklad ultrazvuk. V Máchovom jazere v Čechách ich zase likvidovali chemickou látkou, ktorá ich vyzrážala. Prevádzkovatelia sa však takýmto zákrokom pre finančnú náročnosť bránia.
Medzi miesta, kde plavcom už dlhé roky sinice znepríjemňujú pobyt, je bratislavské jazero Kuchajda. "V tejto chvíli je výskyt podlimitný a voda je vhodná na kúpanie. Otázkou je, ako sa bude vyvíjať počasie, aké vysoké teploty nás čakajú v najbližších týždňoch, či sa vytvoria podmienky ideálne na premnoženie siníc," hovorí Jindra Holíková, vedúca odboru hygieny životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravia v Bratislave.
Voda v tomto jazere má vysoký obsah fosfátov, ktoré nie sú kontraindikáciou pre kúpanie, ale dobrým krmivom pre vodný kvet.