V Európskej únii zistia rakovinu prsníka každý rok u 275-tisíc pacientov, prevažne žien. Až 88-tisíc ich zomrie. "Štatistika sa v posledných rokoch predsa len zlepšila," hovorí Stela Ivanová, primárka Oddelenia konvenčných rádiologických metód z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Počet zistených prípadov v Európe pribúda, úmrtnosť však sleduje opačný trend.
"Podľa princípu otvorených nožníc sa síce diagnostikuje vo vyspelých európskych krajinách vďaka skríningu viacerých nových prípadov, úmrtnosť sa však napriek ešte stále nepriaznivým číslam pomaly znižuje. Paradoxná situácia vzniká vďaka odhaleniu väčšiny ochorení už v počiatočnom štádiu, keď má pacientka viac ako 90-percentnú šancu na vyliečenie," hovorí doktorka Ivanová.
Skríning na Slovensku chýba
Na rozdiel od Českej republiky, kde už od roku 2003 systematicky mapujú situáciu žien vo veku od 45 do 69 rokov a aktívne vyhľadávajú včasné štádiá tohto ochorenia, na Slovensku systematický skríningový program neexistuje. Slovenky majú právo na bezplatné mamografické vyšetrenie raz za dva roky a rizikové pacientky raz ročne. Medzi rizikové sa radia tie, ktoré absolvujú hormonálnu substitučnú liečbu alebo pre pozitívnu rodinnú anamnézu majú väčšie riziko rakoviny prsníka. Mnohé však o vyšetrenie záujem neprejavujú alebo jednoducho ku gynekológovi nechodia. Zo štatistiky vyplýva, že z vyše 1,3 milióna žien vo veku nad 40 rokov mamografické vyšetrenie nikdy neabsolvovalo až takmer 80 percent.
Čakanie na vyšetrenie trvá
Mnohé pacientky možno odradí situácia na mamografických pracoviskách. Pre ich preťaženosť treba často na vyšetrenie čakať aj niekoľko mesiacov. Klientky poisťovne Dôvera staršie ako 40 rokov však majú od apríla možnosť dať si prsníky vyšetriť do 15 dní od objednania v rámci dlhodobej akcie Mamografy. V budúcnosti by tento program mohli využiť aj klienti ostatných poisťovní. Raz ročne by v rámci prevencie mali prsníky svojim pacientkam pohmatom vyšetriť aj samotní gynekológovia.
Ženám sa okrem odborného vyšetrenia odporúča aj pravidelné samovyšetrenie prsníkov, najlepšie v prvej polovici menštruačného cyklu. "Prsník treba vyšetrovať v smere hodinových ručičiek, najlepšie dvoma rukami. Pre prsník je prirodzené, že ho tvoria štruktúry podobné hrčkám, čo sú však zhluky mliečnej žľazy. Všímať si treba všetky zmeny na prsníku, hlavne nepohyblivé a tvrdšie hrčky, tiež výtok z bradavky a nezabudnúť kontrolovať oblasť podpazušia, kde sa nachádzajú lymfatické uzliny," povedala doktorka Ivanová.