Pokiaľ ste muž a váš index telesnej hmotnosti (body mass index, BMI) prekračuje hranicu 27 bodov, ste obézny. U žien je hranica 25 bodov. Priemerná hodnota je u mužov 22,4 a u žien 22,5 boda. BMI si vypočítate ako podiel hmotnosti v kilogramoch a druhej mocniny výšky vyjadrenej v metroch. Ak teda vážite 80 kilogramov a meriate 1,8 metra, váš BMI bude 24,7. Existujú však aj iné kritériá na určenie obezity, ako meranie podkožného tuku, či množstva vody v tele.
Okrem genetických vplyvov a pomalého spaľovania tukov je obezita spôsobená aj zvýšeným príjmom potravy a nesprávnym stravovaním. Práve zmenou stravovacích návykov a pohybom ju môžete poraziť.
Krok za krokom
Prvým a najzásadnejším pravidlom je nič neunáhliť a nemať prehnané predstavy. Reálne sa dá dosiahnúť úbytok dvoch kilogramov za mesiac. Chudnutie preto vyžaduje čas a najmä odhodlanie. Najefektívnejším postupom, ako začať chudnúť a pohybovať sa, je navštíviť odborníka. Lekár špecialista pomocou testov včas rozozná rizikové faktory, medzi ktoré patria rodinná anamnéza, hladina cholesterolu či hypertenzia.
Fyzickú záťaž si treba servírovať postupne. Človek s nadmernou telesnou hmotnosťou by nemal okamžite sadnúť na stacionárny bicykel a bicyklovať do vysilenia. Spolu s fyzickými silami odíde aj motivácia a stane sa mu to, čo sa stáva mnohým. Z únavy a málo viditeľného pokroku bude tak sklamaný, že sa k cvičeniu už nikdy nevráti.
"Nestačí len fyzická námaha, je potrebné upraviť aj stravu," povedal Peter Minárik z Poradne pre obezitu a zdravý životný štýl v Bratislave. Hlavné je zloženie potravy, jej množstvo a rozdelenie v priebehu dňa a rozloženie jednotlivých zložiek potravy. Treba jesť viackrát za deň, vylúčiť sýte večere a zakomponovať do skladby potravín čo najviac zeleniny a ovocia. A jednoznačne sa vzdať sladkostí.
Pokiaľ ide o cvičenie, začnite s prechádzkami, ktoré pomaly predlžujte a zintenzívňujte. "Ja odporúčam zainvestovať do krokomeru, ktorý vám ukáže, koľko krokov ste prešli a koľko z nich ste prešli v aeróbnom režime. Podľa neho zistíte, aké efektívne je vaše snaženie," povedal doktor Minárik.
Kondíciu získavajte postupne
Základ je pravidelnosť. Podľa doktora Minárika: "Ideálne je venovať čas pohybu aspoň každý druhý deň. Myslím, že nie je problém nájsť si čas na úkor akejkoľvek pasívnej zábavy, akou je napríklad sedenie pred televízorom."
Keď si telo zvykne, pridajte chodenie po schodoch, po ňom môžete začať so stacionárnym bicyklom. Opäť však postupne. Desať minút na bicykli a desať minút na stepperi na začiatok úplne stačí. Každé nasledujúce cvičenie si minúty pomaličky pridávajte. "Cieľom takéhoto človeka by však nemalo byť len schudnúť, ale vytvoriť si z cvičenia a zdravého životného štýlu návyk," hovorí doktor Minárik.
Pre obéznych ľudí je takisto vhodné zvoliť plávanie alebo chôdzu vo vode. Nadnášanie vody eliminuje tvrdé nárazy a zabraňuje tak preťažovaniu kĺbov. Ak naberiete kondíciu, môžete začať s ľahkými posilňovacími cvikmi - či už doma alebo v posilňovni.
Náročnejší aeróbny pohyb, ako je napríklad beh, tenis alebo hoci aj basketbal, by mal nastúpiť, až keď schudnete 10 až 15 kilogramov svojej pôvodnej váhy.