Pri krátkodobom nedostatku sa neprejavia žiadne badateľné symptómy. Organizmus si vápnik pri absencii v potrave zoberie z kostí. To by však pre ich hustotu a odolnosť bolo nebezpečné pri dlhodobom nedostatku. Najmä u žien nad 40 rokov sa môže vyvinúť zdravotný problém pohybového aparátu - osteoporóza. Rednutie kostí môže mať potom za následok úrazy dolných končatín a bedrovej kosti s trvalými následkami. Ak v organizme chýba, môžu sa objaviť aj poruchy zrážanlivosti krvi, bolesti kĺbov, ekzémy, svalové kŕče a človek môže byť podráždený a pociťovať únavu. Odporúčaná denná dávka je 700 až 900 mg a lepšie je konzumovať ho vo viacerých dávkach jedla trikrát denne. Rizikovými skupinami sú deti, starší ľudia, tehotné a kojace ženy a najmä ženy v období menopauzy.
Vápnik sa bohato vyskytuje v mlieku, jogurte, syroch, najmä tvrdých, rybách, aj konzervovaných, v brokolici, špenáte i listovej zelenine, sóji, maku, lieskovcoch, vlašských orechoch a v mandliach. (bes)
Muži v pakistanskom Islamabáde, kde teplota stúpla až na 38,5 stupňov Celzia, sa osviežujú pod prúdom vody. Podľa miestnych médií desiatky ľudí prišlo o život a stovky ich bolo hospitalizovaných z dôvodu dehydrácie. Najvyššiu teplotu v krajine zaznamenali v Sukkare - 46 stupňov Celzia. FOTO - TASR |