V minulom roku sa z drogovej závislosti liečilo asi dvetisíc Slovákov. Podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomíra Okruhlicu je to len špička ľadovca. Ľudí s týmto problémom je mnohonásobne viac, k odborníkom sa dostane len časť z nich.
"Napriek zvyšujúcemu sa záujmu o nezvyčajný zážitok v súvislosti s hašišom, pervitínom, amfetamínom či heroínom je v skutočnosti najväčším problémom ešte stále všade prítomný a spoločensky akceptovaný alkohol. Mnohí nebezpečenstvo tejto závislosti podceňujú, inak by nenechávali domáce zásoby tak ľahko dostupné aj školákom," hovorí psychiater Pavel Palkovič z tohto centra. "Mali sme dokonca prípad len 17-ročnej alkoholičky s typickými abstinenčnými príznakmi, ako ranný tras, ktorá s pomocou rodiny absolvovala odvykaciu liečbu."
Konzumácia alkoholu v školskom veku je nebezpečná nielen pre vznik závislosti, ktorá ničí sociálne väzby človeka, ale aj z čisto zdravotného hľadiska. Poškodzuje totiž pečeň a jej narušená funkčnosť môže mať neskôr pre organizmus nepriaznivé následky.
Mnohí mladí ľudia sa chcú počas víkendu zabaviť a s drogou, či už marihuanou, extázou alebo kokaínom aspoň experimentujú. Vôbec si neuvedomujú, v akom právnom probléme sa môžu pri razii ocitnúť. Ak u nich drogu nájdu, musia prejsť celým právnym systémom, ktorý sa týmto problémom zaoberá, a hrozí zastavenie kariérneho rastu, ale aj iné komplikácie.
Ani tráva nie je zadarmo
Podľa údajov Národného monitorovacieho centra pre drogy skúsilo účinok marihuany aspoň raz v živote 165 miliónov ľudí na svete. Jej najčastejšími konzumentmi sú mladí ľudia vo veku 15 až 34 rokov, predovšetkým muži. V prípade jej dlhodobého užívania sa potvrdila závislosť, z ktorej sa na Slovensku v minulom roku liečilo 312 osôb. Medzi abstinenčné príznaky, ktoré sa prejavujú u chronických konzumentov, patria poruchy spánku a podráždenosť. Aj keď marihuanu si mnohí užívatelia dopestujú sami, na čiernom trhu nie je zadarmo. Jeden joint, čiže vyšúľaná cigareta, vyjde na niekoľko desiatok korún, v závislosti od presného množstva, kvality, či regiónu.
Najprv extáza, potom problémy
Hitom mládeže, ktorá zvykne pravidelne tráviť voľný čas na diskotéke, je už niekoľko rokov extáza. "Vplyvom jednej tabletky, ktorá stojí 50 až 100 korún, získa človek pocit zvýšenej energie a dokáže tancovať bez prestávky aj dve hodiny," hovorí doktor Palkovič. "Táto droga síce nie je návyková, ale konzumentovi hrozí reálne dehydratácia a následne kolaps. Mladí riešia hrozbu po svojom. Jeden tabletku vezme a druhý ho stráži."
Každá droga pôsobí v prvom rade na centrálny nervový systém a ovplyvňuje činnosť mozgu a tým celkové správanie človeka. "U narkomanov sa doslova zabuduje do metabolizmu, stane sa jeho súčasťou a preto po vysadení chýba. Najintenzívnejšie abstinenčné príznaky majú ľudia závislí od heroínu. Ak svoju dávku neužijú, dostavia sa silné bolesti kĺbov, svalov, trpia striedaním pocitov tepla a zimy i poruchami spánku," hovorí psychiater.
Človek závislý od pervitínu je pri jeho absencii výrazne nervózny, spavý a má zvýšenú chuť do jedla. A opačne, ak svoju drogu má, je tiež ľahko čitateľný - na stravu ani nepomyslí, stráca na hmotnosti, nepotrebuje spať, ale naopak pociťuje prílev energie. Prezradia ho aj rozškrabané kožné ranky, ktoré sú príznakom primiešaných látok v pervitíne.
Pozor na zmenu správania
Rodičia neraz problém prehliadajú, spamätajú sa však, keď dieťa zmení správanie. Zrazu sa v jeho živote objavia noví kamaráti, začne sa túlať, chodiť za školu, často zmení spôsob vyjadrovania. Niektorí mladí sú podráždení, nesústredení, zhoršia sa v prospechu alebo stratia záujem o šport, ktorému sa donedávna intenzívne venovali. Podľa doktora Palkoviča: "Všetci rovnako tvrdia, že nič neužívajú, ale keď už znepokojený rodič potomka k nám dovedie, krvné a testy moču takmer u sto percent našich klientov drogu potvrdia."
Dôvodov, prečo si deti nájdu cestu k drogám, je viacero. Často ide o deti z nefunkčných rodín. Mnohí rodičia po rozvode nezvládajú dieťa v puberte a výchova sa im vymkne z rúk. Školák je bez dozoru, po škole príde domov, hodiny trávi pri počítači alebo na dvore v prítomnosti nevhodnej komunity. Na väčšine sídlisk absentujú ihriská a aktivity primerané týmto vekovým kategóriám. "Deťom chýba denný režim, majú príliš veľa časového priestoru bez dohľadu dospelého a sami si určujú jeho náplň. Rozhodne samozrejme aj ich genetická výbava, temperament a vplyv partie, ktorú si vyberú. Niekedy len z nudy experimentujú a hľadajú nové zážitky. Najmä chlapci sa v skupine rovesníkov snažia dokázať svoju dominanciu a cítia sa byť hrdinami, keď neodmietnu alebo dokonca sami navrhnú konzumáciu alkoholu alebo inej drogy," dopĺňa psychiater.
Ak sa mladý človek skutočne dostane do kontaktu s drogou, rodina sa musí zmobilizovať kompletne. Nestačí len dieťa zveriť do rúk odborníkov a prenechať zodpovednosť za vyliečenie výhradne lekárom a terapeutom. Príbuzní by človeka, ktorý sa chce svojej závislosti zbaviť, mali dôsledne podporovať, byť detailne informovaní o probléme, hovoriť o ňom otvorene, nezľavovať v pravidelnej komunikácii i diskrétnej kontrole, a vytvárať čo najviac priestoru pre rodinné aktivity. A súčasne by mali byť sami pozitívnym príkladom.