Marihuana: Rozdrvené konopné listy alebo šišky sa fajčia hlbokými vdychmi z fajky, niekedy sa používajú aj vodné fajky. Spočiatku prevláda radostná nálada, smiech a pozitívne emočné výbuchy, pri pravidelnom užívaní sa komplikuje orientácia v čase a vyskytujú sa aj vizuálne a akustické halucinácie. Pod vplyvom drogy sa očné spojivky prekrvia, srdcová frekvencia sa zvýši, niekto pociťuje zvýšenú chuť na jedlo, iný trpí nechutenstvom. Môže spôsobiť zápaly dýchacieho systému a najmä posuny v psychike, človek citovo otupie. Niektoré druhy konope sa spracúvajú na hašiš.
Kokaín: Účinok majú aj kokaínové listy, ktoré konzumenti žujú, najčastejšie sa však vdychuje v podobe prášku cez nosné dierky, kde sa vďaka zakončeniam čuchového nervu na sliznici dostáva rýchlo do mozgu. Niekedy sa aplikuje ako roztok do žily. Človek má takmer okamžite pocit eufórie, výrazne sa ovplyvňuje sexuálne správanie, narastá libido, pri chronickej závislosti sa však naopak vyskytujú poruchy sexuálnych funkcií. Zvyšuje sa hladina adrenalínu, zrýchli sa dýchanie i frekvencia srdca, dostaví sa pocit prílivu energie, rozšíria sa zrenice. Pri dlhodobom užívaní človek stráca hmotnosť, trpí bolesťami brucha, hnačkami, stihomamom, depresiami a prederavením nosovej prepážky. Zaťažené sú aj pľúca a srdce.
Crack je ešte nebezpečnejší ako kokaín, ktorý tvorí jeho základ. Uprednostňujú ho mladí ľudia, ktorí si chcú často zintenzívniť zážitok z nočnej zábavy alebo koncertu hudobnej skupiny. Spôsobuje závislosť už po prvom užití. Zvyčajne sa fajčí, ale niekto si ho aplikuje aj injekčne. Po opakovanom fajčení môže spôsobiť problémy s dýchaním a stratu hlasu.
LSD: Tento najsilnejší halucinogén sa na trhu predáva v podobe tabletiek, ktoré pôsobia až 12 hodín. Pod vplyvom drogy má človek divoké predstavy mimo bežnej reality. Nebezpečné sú neprimerané reakcie a možnosť úrazov. V prípade dispozície môže užívanie spustiť duševnú chorobu. Je spojený s hnutím hippies, comeback zažil príchodom technoscény.
Pervitín: Je to umelo vyrobená droga typu amfetamín, ktorá povzbudzuje fyzicky i psychicky, a dáva pocit nadpriemernej výkonnosti. Sprevádza ju búšenie srdca, sucho v ústach a pocit nepokoja. Pri vyššej dávke hrozí konzumentovi pri fyzickom výkone, napríklad pri tanci, v uzavretých, zle klimatizovaných priestoroch zlyhanie termoregulačného centra s opuchom mozgu alebo náhly vzostup krvného tlaku a krvácanie do mozgu. Pri dlhodobom používaní dochádza k úbytkom hmotnosti a psychickej deštrukcii - človek trpí depresiami, zaoberá sa myšlienkami na samovraždu. Jedným z amfetamínov je aj extáza obľúbená najmä na diskotékach.
Heroín: Aplikuje sa injekčne do svalu alebo do žily. Človek reaguje pasívnym správaním, stavom letargie, ku ktorej sa môžu pridať halucinácie a iné poruchy vnímania. Frekvencia srdca klesá, človek sa potí, svrbí ho pokožka, zreničky sa zúžia a môže ho bolieť hlava. Pri rozvinutej závislosti sa vyskytujú poruchy pamäti, únava, znížená fyzická výkonnosť, zápaly v miestach vpichov, hnačky, poruchy menštruácie. Konzumentom heroínu hrozia často krvou prenosné hepatitídy, ktoré spôsobujú zápaly pečene. Medzi abstinenčné príznaky patria aj záchvaty agresie. Metylfentanyl je syntetická podoba heroínu, silnejšia ako ten originálny. (bes)