SME

Návštevu lekára neodkladajme

Rakovina hrubého čreva patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia v Európe. Napriek tomu sa pre charakter postihnutej časti organizmu ľudia hanbia o svojom delikátnom probléme hovoriť a radšej taja symptómy.

Najlepšou prevenciou rakoviny hrubého čreva a konečníka je pohyb a pravidlená konzumácia zeleniny, ovocia a potravín s dostatkom vlákniny. ILUSTRAČNÉ FOTO ARCHÍV SMENajlepšou prevenciou rakoviny hrubého čreva a konečníka je pohyb a pravidlená konzumácia zeleniny, ovocia a potravín s dostatkom vlákniny. ILUSTRAČNÉ FOTO ARCHÍV SME

Na svete ochorie ročne na rakovinu hrubého čreva a konečníka asi 940-tisíc ľudí a pol milióna ich zomrie. "Včasne neodhalený karcinóm metastázuje hlavne do pečene, keď sa už výrazne znižuje nádej na vyliečenie," hovorí Tomáš Šalek, riaditeľ Národného onkologického ústavu. "Situácia v počte prípadov nie je ani na Slovensku najpriaznivejšia. Zatiaľ čo v roku 1987 sme mali 1972 registrovaných prípadov, o desať rokov neskôr ich už bolo 2625. V súčasnosti pribudne každoročne takmer 1700 nových pacientov s touto diagnózou."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kolorektálny karcinóm

Rakovina hrubého čreva a konečníka sa vyvinie často z nezhubných nádorov, ktoré začnú rásť a ktorých bunky zmenia štruktúru, tvar i funkciu. Výsledkom je kolorektálny karcinóm. Predpokladom úspešnej liečby, ako to v prípade onkologických ochorení lekári stále zdôrazňujú, je včasné odhalenie choroby. Preto každý, kto má nejaké problémy, by mal čo najskôr navštíviť svojho praktického lekára. Netreba podceňovať žiadne, ani na prvý pohľad banálne, ťažkosti - dlhotrvajúce zápchy či hnačky, veľmi tmavé sfarbenie stolice, krvácanie z konečníka bez bolesti, jeho opuch, podráždenie či svrbenie, časté bolesti v brušnej dutine a plynatosť, nevysvetliteľnú únavu, horúčku a závrate alebo nechuť do jedla a stratu hmotnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi rizikové faktory patrí výskyt tohto ochorenia v rodine, vyšší vek, najmä po päťdesiatke, výskyt polypov v hrubom čreve v minulosti, obezita a celkový životný štýl, najmä preferovanie stravy bohatej na tuky a chudobnej na vlákniny, konzumácia alkoholu, fajčenie, stres a sedavý spôsob života.

Osobná skúsenosť pacientky

Pri pochybnostiach, či je všetko v poriadku, môžeme už základnú informáciu získať z domáceho testu, ktorý si zakúpime v lekárni. Pri pozitívnom výsledku treba vyhľadať gastroenterológa. Prítomnosť karcinómu sa zisťuje endoskopicky čiže tenkou hadičkou so zabudovaným svetlom alebo počítačovou tomografiou.

"Všetko sa začalo pred ôsmimi rokmi. Som lekárka, a preto už pri prvých symptómoch som zašla za odborníkom. Obavy sa potvrdili, to som však ešte nevedela, že ma čakajú dve operácie a tri chemoterapie," prezrádza doktorka Šušková. "Základný je optimistický prístup. Povedala som si, že buď zvíťazí rakovina nado mnou alebo ja nad ňou."

SkryťVypnúť reklamu

Najbežnejším spôsobom liečby kolorektálneho karcinómu je chirurgické odstránenie a následná chemoterapia. Ak je nádor priveľký, pred operáciou sa použije rádioterapia na jeho zmenšenie. Liečbu výrazne zlepšuje aj aplikácia monoklonovaných protilátok, ktoré sa na rakovinové bunky naviažu a zničia ich alebo naštartujú imunitný systém, ktorý s nimi cielene bojuje.

Lepšie je však tomuto ochoreniu predchádzať. Stačí jesť vyváženú stravu s množstvom vlákniny, obmedziť živočíšne tuky i príjem červeného mäsa, nezabúdať na ovocie a zeleninu i dostatok tekutín, pravidelne cvičiť, sledovať si hmotnosť, poznať anamnézu svojej rodiny a registrovať každú zmenu funkcie tráviaceho systému.

Stíhame Európu

Každý rok zomrie na toto zákerné ochorenia 200-tisíc Európanov. Tabu, ktorú v súvislosti s ním všeobecne panovalo, sa snaží prelomiť medzinárodná organizácia Europacolon, ktorá bude do konca tohto roku združovať 15 štátov v boji proti zhubnej diagnóze. Aktuálne ako jedna z pilotných krajín sa do aktivít zapojila aj naša krajina založením združenia Europacolon Slovensko. Jeho cieľom je pomáhať pacientom a ich príbuzným a naučiť aj prostredníctvom médií širokú verejnosť rozoznávať symptómy tohto vážneho ochorenia. Kto sa chce dozvedieť viac o rakovine hrubého čreva a konečníka, môže si otvoriť internetovú stránku www.europacolon.sk alebo zavolať na bezplatnú linku 0911 733 183.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 446
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 184
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 153
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 820
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 458
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 919
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 172
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu