Ľudia so zdravotným problémom by sa pred dovolenkou určite mali poradiť s ošetrujúcim lekárom. Pre kardiakov sú absolútne nevhodné tropické oblasti alebo teplejšie krajiny v období vrcholného leta. Preto by mali k moru chodiť skôr na jar a jeseň.
Astmatici a pacienti s bronchitídou znášajú pobyty, hlavne v Chorvátsku, dobre. Aerosoly v tamojšom mori majú liečivý účinok a vhodne zvolená zmena klimatických podmienok povzbudí imunitnú reakciu organizmu pri prieduškových i ďalších ochoreniach dýchacieho systému. Na zlepšenie zdravotného stavu by však potrebovali minimálne tri až štyri týždne, ideálnych je šesť.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Problémy s aklimatizáciou na horúčavy majú aj pacienti s poruchami vodného hospodárstva, čiže s potením a vylučovaním moču a tiež ľudia s nízkym tlakom krvi, ktorí trpia často migrénami.
Alergici by sa mali oboznámiť so situáciou vegetácie rastlinných nositeľov alergénov, aby neboli nepríjemne prekvapení, a v prípade alergie na bodnutie hmyzom by si do cestovnej lekárničky mali pribaliť antihistaminiká.
Doktorka Čabajová k tomu hovorí: "Do trópov, povedzme, ich cejlónskej, indickej alebo ekvádorskej verzie, by nemali chodiť ľudia so srdcovou nedostatočnosťou, akútnou reumatickou horúčkou a výskytom tumorov, ale ani tí s problémami dýchania či tráviaceho systému a tvorbou krvných zrazenín. Diabetici, najmä v neskoršom štádiu ochorenia, sú špeciálnou skupinou. Majú často viaceré zdravotné ťažkosti, trpia vysokým krvným tlakom a cievnymi problémami, preto o charaktere ich dovolenky by mal rozhodnúť diabetológ."