Na následky fajčenia zomrie za hodinu 360 ľudí. Fajčiari často podceňujú vlastnú závislosť aj charakter ohrozenia pasívnych fajčiarov. Nepomôže ani voľba ľahkých cigariet - tie sú podľa nových zistení rovnako škodlivé ako bežné. Podľa nového prieskumu sú štyria z piatich Slovákov za zákaz fajčenia na verejných miestach.
Takmer 80 percent Slovákov podporuje zákaz fajčenia na verejných miestach, ako sú reštaurácie, bary a iné spoločenské budovy. Vyplýva to z prieskumu agentúry pre prieskum trhu Synovate, ktorý uskutočnila na vzorke 300 respondentov. Fajčiari, ktorí by podporili tento zákaz, zdôvodňujú svoj postoj najčastejšie tým, že by si vďaka zákazu fajčenia vedeli v rôznych zariadeniach viac užiť jedlo a zábavu. Naopak, 39 percent tých, ktorí by zákaz fajčenia nepodporili, je presvedčených, že by diskriminoval fajčiarov a približne štvrtina si zákaz neželá, pretože ho považuje za ďalší spôsob, ako by vláda zasiahla do súkromného života občanov. Viac než 60 percent opýtaných ho považuje za vhodný spôsob, ako podporovať fajčiarov v ich snahe so zlozvykom prestať a len 12 percent respondentov si myslí, že ľudia majú právo fajčiť kdekoľvek a kedykoľvek. Fajčenie vo verejných zariadeniach je podľa 78 percent opýtaných v poriadku len vtedy, ak je zabezpečená adekvátna ventilácia a fajčiarska zóna je oddelená od nefajčiarskej.
Alarmujúce štatistiky
Na celom svete fajčí až 1,1 miliardy ľudí, pričom 4 milióny z nich ročne zomrú. Znamená to, že na ochorenie ako dôsledok fajčenia zomrie každých 10 sekúnd jeden človek. Na Slovenku ide o 11-tisíc ľudí ročne, pričom každý rok pribúda 1500 nových prípadov rakoviny pľúc. Podľa oficiálnych údajov v roku 2004 slovenská mládež do 18 rokov predstavovala štvrtinu z celkového počtu fajčiarov. Fajčiari najčastejšie trpia rakovinou a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, rakovinou hrtanu, žalúdočnými a dvanástnikovými vredmi, predčasnou stratou sluchu, chorobami krvného tlaku a srdca.
Problém pasívneho fajčenia
Tabakový dym obsahuje asi 4-tisíc škodlivých látok, z toho viac ako 60 karcinogénov, ktoré môžu poškodiť rôzne časti ľudského tela. Tie všetky, okrem nikotínu, spôsobujúceho závislosť, prenikajú aj do organizmu nefajčiarov. Fajčiar samotný vdychuje len tzv. centrálny prúd dymu, zatiaľ čo do okolia uniká zvyšných 85 percent. Bezprostredne ohrození sú teda všetci, čo sa pohybujú v zafajčenom prostredí.
Vo svete žije v súčasnosti asi 700 miliónov detí, ktorých rodičia fajčia. Vlastným deťom zvyšujú tak riziko ochorení dýchacích ciest a vzniku nádorov. Na Slovensku je pasívnemu fajčeniu vystavených 69 percent 13- až 15-ročných detí.
Nebezpečné sú aj "ľahké" cigarety
Mýli sa ten, kto si myslí, že voľbou "ľahkých" cigariet si svoje zdravie aspoň čiastočne chráni. Poškodzujú totiž cievy rovnako intenzívne ako tie bez podobného prívlastku. Fajčiari inhalujú rovnaké množstvo nikotínu aj toxických látok bez ohľadu na to, aký druh cigariet fajčia. Vyplýva to z najnovšej štúdie tureckých vedcov, o ktorej informovala internetová stránka idnes.cz .
Viac ako 60 dospelých ľudí vo veku okolo 20 rokov sa podrobilo špeciálnym testom, ktoré zmapovali funkčnosť ich ciev, prietok krvi, zásobenie srdca krvou a zmerali im funkciu drobných kapilár. Fajčiari "ľahkých" i "ťažkých" cigariet mali rovnako zlé výsledky.
Keď prestanete fajčiť
- po uhasení poslednej cigarety sa krvný tlak a pulz už o pol hodiny vrátia do normálu
- po 8 hodinách sa obnoví normálna hladina kyslíka krvi
- pľúcne funkcie sa zlepšia o 30 percent v priebehu 2 až 12 týždňov
- po 3 až 9 mesiacoch ustupuje dýchavičnosť a kašeľ, obnovuje sa rast riasiniek v pľúcach, ktoré znižujú riziko infekcie
- po roku klesá riziko infarktu o 50 percent
- až po 15 rokoch klesá riziko rakoviny, mozgovej porážky a infarktu myokardu na úroveň nefajčiara
Autor: bes