Vystresované myši s vysokokalorickou stravou priberú dvojnásobne viac ako nestresované myši s rovnakou stravou.Tento záver opisujú americkí, austrálski a slovenskí vedci vo svojej novej štúdii.
„Už vyše desať rokov vieme, že existuje priame prepojenie medzi chronickým stresom a obezitou,“ uviedol profesor Herbert Herzog z austrálskeho Sydney.
Prenosové chemické zlúčeniny ako aj receptory sa počas stresu aktivujú a vedú pri myšiach k obezite a metabolickému syndrómu.
„Teraz sme objavili konkrétny spôsob alebo reťaz molekulárnych procesov, ktoré spájajú stres s obezitou,“ povedal Herzog. Po vstreknutí blokátorov do brušného tuku sa vedcom podarilo dostať obezitu aj metabolické poruchy pod kontrolu.
„Veríme, že tieto zistenia by mohli viesť ku kontrole metabolického syndrómu.
Zníženie tuku v brušnej dutine pri myšiach, ktoré sme sledovali, zredukoval i tuk v ich pečeniach a svaloch a pomohlo kontrolovať odolnosť voči inzulínu, neznášanlivosť glukózy, krvný tlak a zápaly,“ uviedla profesorka Zofia Zukowska, jedna z autoriek výskumu. Na svete žije viac ako 300 miliónov obéznych ľudí a ďalších 800 miliónov má nadváhu.
(sita)