V pätnástich prípadoch vírus H5N1 zistili v organizme voľne žijúcich vtákov, v zvyšných štyroch zasiahol hydinu na farmách. Krátko predtým ohlásilo výskyt nebezpečného vírusu aj Nemecko a Francúzsko.
Prvý raz zistili naši západní susedia vtáčiu chrípku 20. júna v chove moriek v obci Tisová na Orlickoústecku vo východných Čechách. Bol to prvý prípad v Česku, keď sa H5N1 objavil v hospodárskom chove. Všetkých šesťtisíc moriek na farme Zálší veterinári utratili. Rovnaký osud mala asi tisícovka kusov hydiny v obci.
Druhý prípad v chove vyskytol 27. júna na farme brojlerov v obci Nořín, štyri kilometre od Tisovej. Veterinári zlikvidovali takmer 30-tisíc brojlerov a 200 kusov hydiny, ktorá patrila drobnochovateľom.
11. júla veterinári zistili vtáčiu chrípku na dvoch farmách, v Chocni a Netřeboch. Obe miesta sú blízko Nořína. Zasiahnuté veľkochovy majú dovedna asi 80-tisíc kusov hydiny.
Prvý tohtoročný prípad vtáčej chrípky domácej hydiny z Nemecka je zo 6. júna. V dedinke Wickersdorf na východe krajiny našli nakazenú hus zo vzdialenej farmy. Utratili deväť ďalších kusov hydiny. Nebezpečenstvo šírenia choroby z tohto miesta je podľa odborníkov nízke. Potom však zo Saska a Bavorska, ktoré susedia s Českom, ohlásili niekoľko ďalších prípadov smrteľnej nákazy pri voľne žijúcich vtákoch. Vírus mal rovnaký genetický pôvod ako v Tisovej.
Pripomeňme, že na vtáčiu chrípku môže človek ochorieť v prípade nákazy od vtákov či hydiny. Prenos vírusu medzi ľuďmi sa zatiaľ nepreukázal.
(čtk, ač)