Približne každý ôsmy človek na svete je alergický na slnko. Nejde však o klasickú alergiu, ale o imunitnú reakciu organizmu na UVA žiarenie. Na miestach intenzívne vystavených slnku vzniknú vriedky a pľuzgieriky s čírym obsahom, ktoré sa môžu v podobe veľkých fľakov rozšíriť na súvislú plochu. Niekedy sa pridá bolesť, pocit nevoľnosti, prípadne horúčka. Vtedy treba piť veľa tekutín a pred slnkom sa chrániť odevom. Postihnuté miesta môžeme potrieť jogurtom, tvarohom či pantenolom alebo schladiť obkladmi s ľadom.
Typy alergií
Najčastejším typom alergickej reakcie na slnko je polyformná slnečná dermatóza. Vyrážka sa objavuje najmä pri prvých kontaktoch so žiarením, v priebehu leta si však pokožka na slnko postupne zvykne a výsyp sa väčšinou stratí. V kombinácii s niektorými liekmi (antibiotiká, sedatíva, antireumatiká) môže nastať pri opaľovaní fotoalergická reakcia. Podnetom býva aj použitie parfumu alebo konzumácia umelého sladidla, alkoholu a niektorých potravín, napríklad citrusového ovocia, zeleru či fíg. O druhu alergie mallorca akné hovoríme vtedy, keď sa alergická reakcia, podobná akné, prejaví po aplikácii opaľovacích prostriedkov. Problémom sú najmä mastné olejové prípravky, ktoré upchávajú póry mazových žliaz.
Človek s týmto problémom by sa mal priamemu slnečnému žiareniu vystavovať čo najmenej a určite nie v čase obeda. Zároveň sa musí chrániť kvalitnými prípravkami na opaľovanie s vyšším ochranným faktorom. V jeho cestovnej výbave by nemali chýbať antihistaminiká, najlepšie je užívať ich preventívne. Po kúpaní v mori by sa mal okamžite osprchovať v sladkej vode, pretože slaná alergiu zhoršuje.
Betakarotén a fototerapia
Osvedčilo sa užívanie betakaroténu, vápnika a zinku. Kto sa chystá na dovolenku k moru až v auguste, môže ešte stihnúť fototerapiu u dermatológa. "V priebehu niekoľkých týždňov absolvuje pacient sedenia pod špeciálnym žiaričom. Postupným dávkovaním sa tolerancia pokožky na slnečné žiarenie zvýši," vysvetľuje Rastislav Vrabec, dermatovenerológ z Ústavu lekárskej kozmetiky v Bratislave.
Keď komárom voniame
Nie krv, ako sa kedysi tradovalo, ale charakter vône potu priláka komárov. Preto vraj nesadajú na pravidelných konzumentov cesnaku alebo pivovarských kvasníc. Komáre, vlastne ich samičky, dokážu vo vydarenej sezóne chvíle odpočinku úplne pokaziť. Väčšinou zanechávajú menšie mierne svrbiace pupence v miestach vpichu. Vážnejší problém nastáva, ak nás poštípe infikovaný hmyz alebo si zasiahnuté miesto rozškrabeme. V dôsledku infekcie zanesenej prstami pri kontakte s ranou sa omnoho ťažšie hojí a šíriaci sa zápal zvyčajne sprevádzajú horúčky.
Komáre môžete okrem klasických repelentov odradiť aj pomocou sviečok na odpudenie hmyzu alebo vonnej lampy s éterickými olejmi. A radšej sa vzdajte prechádzok na svitaní alebo večer, keď je hmyz najaktívnejší.
Naboso v tráve radšej nie
Bolestivé je aj uštipnutie včelou, ktorej žihadlo s jedom je ostnaté a nedá sa z pokožky vytiahnuť. Včela po bodnutí zahynie, pretože si spolu so žihadlom odtrhne aj časť tráviaceho traktu. Nebezpečnejšie sú bodnutia osami či sršňami, ktoré majú hladké žihadlo, a preto ním môžu zaútočiť niekoľkokrát. Ak zasiahnu jazyk, oko alebo pery, hrozí prudká reakcia organizmu a treba vyhľadať lekára. Podráždenú pokožku môže sprevádzať vracanie, hnačka a sťažené dýchanie.
Alergia na poštípanie hmyzom môže skomplikovať dovolenku, preto by si ľudia s týmto problémom mali zobrať aj tabletky kortikosteroidu a adrenalínovú injekciu pre prípad anafylaktického šoku. Žily sa vtedy rozšíria, tlak klesá a hrozí strata vedomia. "Ide o dispozíciu organizmu, charakter reakcie sa však v konkrétnom prostredí vyvíja a možnosť anafylaktického šoku časom vzrastá. K takejto silnej reakcii môže dôjsť, aj keď včela či osa zasiahla človeka v krátkom časovom rozmedzí viackrát," hovorí doktor Vrabec.
Na bodnutie hmyzu môžu reagovať aj ľudia so sennou nádchou alebo inou alergiou. Najmä deti zvyknú mať po uštipnutí miesto vpichu opuchnuté. Opuch, často veľký ako dlaň, veľmi svrbí, nepríjemné pocity treba preto zmierniť octanovým obkladom a podať antihistaminiká. Prvou pomocou z domácej kuchyne je rozrezaná cibuľa alebo zemiak.
Lepšie je však urobiť preventívne opatrenia. Nebehajte bosí po lúke, pri posedení v tráve sa vzdajte sladkých nápojov a ovocia, vyhýbajte sa starým kmeňom, kde zvyknú osy hniezdiť, nenoste farebné oblečenie s kvetinovým dezénom a poletujúce včely či osy nedráždite prudkými pohybmi.