Niektorí obchodníci sú nevhodne "podnikaví". Pokojne zákazníkom ponúknu potraviny po záruke, a niekedy dokonca suroviny viditeľne pokazené. Problémom sú najmä živočíšne produkty, či už mliečne, alebo mäsové.
Nie raz sa stalo, že na pulte sme siahli po príťažlivo vyzerajúcich špecialitách na grilovanie, ktoré začína byť aj na Slovensku veľmi obľúbené. Pochutiny však len prekrývali ako šikovný mejkap zelenkavý odtieň a zápach skazeného mäsa. Čo konzumentom v takom prípade hrozí?
Salmonelóza z pokazeného mäsa
Reputáciu mäsa, ktoré javí známky rozkladu, grilovanie nezachráni. Tepelne je vtedy upravená najmä vrchná časť, vnútorná polosurová môže byť naďalej zdrojom choroboplodných zárodkov spôsobujúcich salmonelózu. Už po niekoľkých hodinách dostane človek kŕče, hnačku, prípadne horúčku. Charakter ochorenia závisí od množstva skonzumovaného mäsa a zdravotného stavu. Najviac ohrozené sú deti, starší ľudia a pacienti s obličkovými problémami. Ak hnačky pretrvávajú, treba vyhľadať lekára, pretože hrozí dehydratácia a napokon kolaps, prípadne zlyhanie ľadvín.
Táto nákaza pochádza aj z vajíčok, preto sa neodporúča konzumácia zmrzlín pripravovaných zo surových vajec a majonézové šaláty.
V syroch sa darí listérii
Pochúťkové šaláty môžu byť v lete zdrojom listeriózy. Jej baktéria sa môže usídliť aj v syroch, najmä plesňových a v zrejúcich, ale aj v salámach a tlačenke. Spôsobuje vážnejšie ochorenie; začína sa horúčkou a hnačkou, no neskôr infekcia napadne nervový systém. Infikovaný človek má bolesti hlavy a kŕče, hrozí mu zápal mozgových blán. Zdravý organizmus sa s baktériou pomocou antibiotík vyrovná, ale väčšie, dokonca i smrteľné nebezpečenstvo predstavuje pre pacientov s cukrovkou, rakovinou a chorými obličkami. Tehotné ženy majú dvadsaťkrát vyššiu šancu vďaka tejto baktérii ochorieť.
Toxín napáda krvinky
Baktéria E.coli, ktorá prežíva v hrubom čreve, sa môže dostať z prihnojovaného poľa do listovej zeleniny, napríklad kapusty, šalátu alebo špenátu. Zdrojom baktérie môže byť aj nedostatočne tepelne spracované mäso. Produkuje toxín, ktorý spôsobuje bolesti brucha a hnačku, postihnutý môže mať krv v stolici. Nebezpečná je najmä pre starších ľudí, deti a pacientov s oslabeným imunitným systémom, pretože napáda červené krvinky a môže byť dôvodom na zlyhanie obličiek.
Kontaminované konzervy
Zle uzavreté konzervy s mäsom alebo rybami môžu byť časovanou bombou. Baktéria obohatená botulotoxínom totiž po konzumácii zaútočí na nervový systém, pri vyššej dávke môže byť osudná.
Všetky tieto riziká neznamenajú koniec dobrému jedlu, no rekordné horúčavy nabádajú na opatrnosť. Dôležité je v prvom rade úzkostlivo dodržiavať hygienu, surové mäso neskladovať blízko tepelne spracovaného, zeleninu na šalát či chlieb nekrájať na rovnakej doske ako kurence či hovädzie bifteky. A tiež pozorne kontrolovať dátum spotreby na všetkých mliečnych výrobkoch.
Aktuálne prípady tejto sezóny na SlovenskuRegionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Dolnom Kubíne hlásil rodinný výskyt salomonelózy v Námestove. Koncom júna ochorelo päť členov dvoch rodín. Pravdepodobným faktorom prenosu salmonely boli vyprážané hydinové rezne.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach zaregistroval začiatkom júla epidémiu gastroenteritídy účastníkov svadobnej hostiny. Ochorelo 34 ľudí zo 66 prítomných, z toho päť detí do 15 rokov. Osemnásť chorých museli hospitalizovať. Zdrojom salmonely bol zemiakový majonézový šalát, vyprážaný kurací a bravčový rezeň.
Ani ďalší svadobčania nebudú radi spomínať na hostinu v chatovom reštauračnom zariadení v obci Duchonka v okrese Topoľčany. Problémy so salmonelou malo osem z 50 ľudí, dvoch hospitalizovali. Nakazili sa zrejme pri konzumácii majonézového šalátu zo surových vajec.
(www.uvzsr.sk)