V horúcom letnom čase dokáže problém s potením človeka spoločensky znemožniť, dokonca niekomu spôsobuje psychickú traumu. Ten, kto zápasí s mokrými fľakmi v podpazuší, s prepoteným tričkom i košeľou, spoteným čelom, vlhkými dlaňami a chodidlami, vie, o čom je reč.
Potíme sa všetci, ale nie každý rovnako a rozdiely sú markatné aj v súvislosti s ročným obdobím, leto je zaťažkávajúcou skúškou aj pre naše potné žľazy. Potenie patrí k prirodzeným procesom organizmu, ktorý pomáha regulovať telesnú teplotu. Telo človeka je za normálnych okolností pripravené na to, aby sa dokázalo vyrovnať s vyššími teplotami. Tajomstvo je ukryté v koži. Deje sa tak zásluhou siete senzorických nervov, ktoré pomocou potných žliaz kožu ochladzujú vďaka odparenému potu. Touto termoregulačnou funkciou sa telo zbavuje tepla, ktoré vzniká ako pri činnosti vnútorných orgánov, tak pri práci svalov. Príčiny potenia môžu byť rôzne, od tých najjednoduchších až po závažné, keď s organizmom nie je niečo v poriadku.
Potíme sa aj od radosti
Čerstvý pot je mierne kyslá tekutina, ktorá obsahuje asi 2 percentá pevných látok, solí a tukov a 0,3 percenta močoviny. Zároveň z organizmu vyplavuje aj rôzne škodliviny. Bežný človek denne vypotí asi 500 až 800 ml potu. V letných horúčavách je to však niekoľkonásobne viac. Pri extrémnych podmienkach v horúcom a vlhkom prostredí môže človek pri veľkej námahe vylúčiť až niekoľko litrov potu.
Množstvo závisí aj od mimoriadnych okolností, klimatických podmienok, svalovej námahy, od náročnosti pracovných výkonov v horúcom prostredí či od vrcholových športových výkonoch, ale aj od psychických faktorov, trémy, strachu i radosti. Zvýšené potenie signalizuje horúčku alebo niektoré závažnejšie ochorenia, napr. problémy so štítnou žľazou, pľúcami či cukrovku, a trpia ním aj ľudia s nadváhou. Pri extrémnom potení hrozí tvorba potničiek, drobných svrbivých vyrážok pod pazuchami alebo v okolí pása.
Znížená tvorba potu naopak prezrádza iný problém - dehydratáciu ako dôsledok zlého pitného režimu či zdravotného problému (napríklad po užití extázy). Alebo fakt, že šťastlivec je jedným z príslušníkov černošskej alebo eskimáckej rasy, ktorí majú najmenej potných žliaz.
Väčšinou bez arómy
Pot, ktorý organizmus vylúči pri prehriatí organizmu, zvyčajne nezapácha, alebo len mierne. Obsahuje až 99 percent vody bez arómy. Malé potné žľazy, ktorých je na tele asi dvaapol milióna, produkujú na čele, dlaniach a chodidlách číru tekutinu bez zápachu. Najmenej potných žliaz sa nachádza na chrbte.
Emočný pot, ktorý je produkovaný veľkými potnými žľazami v podpazuší, okolo genitálií a prsných bradaviek páchne preto, že obsahuje mastné kyseliny (spôsobujú vyššiu hustotu a žltkasté zafarbenie potu) a bielkoviny, ktoré baktérie na pokožke rozkladajú. Muži prudukujú viac potu s výraznejšou arómou ako ženy. Majú totiž viac potných žliaz, ktoré sú zároveň aj aktívnejšie.
Charakter zápachu potu okrem osobných dispozícií nositeľa ovplyvňuje aj spôsob stravovanie - cibuľa, cesnak, kari korenie či ryba na večeru sa dá identifikovať ľahko.
Adolescenti a ženy v klimaktériu
Zvýšené potenie sa môže vyskytnúť v detskom veku, výrazné býva v puberte. Potenie je príznačné pre ženy aj v klimaktériu, ktoré sa potia na celom tele alebo len na určitých partiách, niekedy len v noci, inokedy aj niekoľkokrát počas dňa. Nie je to prejav choroby, ale hormonálnej nerovnováhy. Ľudia, ktorí trpia zvýšeným potením, by mali vedieť, že nikotín a kofeín ho ešte zvyšujú.
Základom je hygiena
Nevyhnutnosťou pri nadmernom alebo minimálne zvýšenom potení je pravidelná hygiena. Treba sa jednoducho často umývať, vymieňať si spodnú i nočnú bielizeň a ošatenie. Vhodné je nosiť hlavne bavlnené odevy a vzdušné kožené topánky. Denné umývanie odstraňuje prebytočné tukové čiastočky, odumreté bunky, rôzne baktérie, plesňové spóry a tiež zvyšky starého potu.
Pravidelným čistením pórov na pokožke, teda miest, kam ústia potné žľazy, zároveň uľahčujeme ich funkciu. Umývať sa treba vlažnou vodou a neutrálnym nealkalickým mydlom, ktoré na pokožke zachová ochranný tukový povlak.
V horúcich letných dňoch je ideálna sprcha so znesiteľne studenou vodou viackrát cez deň bez zbytočného používania mydla či sprchovacích gélov.