Medzi každodenné problémy diabetikov patrí aj chôdza a starostlivosť o nohy.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Akákoľvek, aj menšia odrenina, sa diabetikom veľmi ťažko hojí. Niekedy prerastá do rozmerov, ktoré si napokon vyžiadajú amputáciu nohy. Preto je pre nich obzvlášť dôležitý typ obuvi, ktorú nosia.
Obuv musí v prvom rade zodpovedať nohe veľkosťou a tvarom, aby nevznikali trecie plochy. Lokálne tlaky môžu rýchlo zapríčiniť vznik vredov. A vybočené prsty trpia zase zarastenými nechtami, ktorých ošetrovanie je u diabetikov náročnejšie ako u ostatných.
Mokasíny nie sú vhodné. Topánky by mali byť šnurovacie alebo so suchým zipsom, pretože veľkosť nohy je ráno po oddychu menšia ako po celodennom chodení, keď zvykne opúchať. Materiál treba voliť výhradne poddajný, čiže kožený. Nové topánky sa môžu spočiatku nosiť denne maximálne hodinu až dve. Diabetikom sa nepotia nohy a suchá pokožka sa v nevychodenej topánke naruší rýchlejšie. Pravidelne treba kontrolovať vnútro obuvi, aby ukrytý klinček alebo puklina neodreli nohu. Je lepšie nosiť biele alebo bledé ponožky, aby človek zaregistroval krvácanie a miesto si okamžite ošetril. Po 24 hodinách sa totiž infekcia môže rozšíriť.
Diabetici musia byť opatrní aj pri starostlivosti o nohy. Po kúpeli je lepšie nohy nešúchať silno uterákom, ale vysušiť, najmä medzi prstami, kde vlhko a teplo podporujú rast plesní. Dôležitá je kvalitná pedikúra, pri neodbornej hrozí problematické zastrihnutie.
"Apeloval by som aj na diabetológov, ktorí nevenujú dostatočnú pozornosť tejto časti tela svojich pacientov. Ako primár v Liečebnom ústave v Lehniciach som často hovoril s pacientmi s cukrovkou. Zistil som, žiaľ, že len nemnohí lekári mali pri kontrole záujem posúdiť stav pacientových dolných končatín. Zďaleka nie všetci diabetici sú v tomto smere dostatočne vzdelaní a poučení. Z malých problémov potom vznikajú obrovské, ktoré treba riešiť napokon radikálne na operačnom stole a komplikácie pre diabetika sa tým len začínajú," hovorí doktor Hostýn.