Nechty na nohách najčastejšie postihuje mykóza, ktorú spôsobujú vláknité huby a kvasinkové organizmy. "V minulosti toto ochorenie postihovalo iba 4 až 5 percent obyvateľov všetkých vekových kategórií. Dnes ochorením trpí 30 percent obyvateľov Európy najčastejšie vo veku 40 až 60 rokov," hovorí dermatologička Eva Škutilová.
Kým hubová infekcia sa začína na nechtoch nôh, kvasinkovej infekcii sa lepšie darí na nechtoch rúk. Sú zákerné, lebo najprv napadnú kožu a až potom nechty. Napokon prechádzajú do štruktúry tkaniva nechtov a vyvolávajú zápaly okolo nich. Nechtové platničky sa infikujú postupne, jedna za druhou, najprv na jednej, potom na druhej nohe. Najčastejšie bývajú postihnuté palce, a pretože rastú pomalšie, ich liečba býva najnáročnejšia.
Stačí drobná šupinka
Infekcia obyčajne začína na voľnom okraji nechtovej platničky a šíri sa ďalej smerom k lôžku. Chorý necht sa postupne mení na žltohnedý, hrubne, drsnie, praská alebo sa mrví. Pod nechtom sa vytvorí nechtová drvina, bohatá na choroboplodné zárodky. "Koža sa infikuje priamym dotykom alebo nepriamo, pomocou infikovaných predmetov, ako sú topánky, uteráky, ponožky, papuče, dlážky kúpeľní, a tiež pri pedikúre," dopĺňa odborníčka na kožné problémy. "Niekedy stačí mikroskopická šupinka kože na koberci alebo na dlážke v kúpeľni a v rodine prepukne mykotická epidémia. Spóry húb môžu prežívať aj vyše dvoch rokov."
Problémy aj pri chôdzi
Väčšina húb potrebuje vlhké, teplé a uzavreté prostredie, preto sú práve nechty nôh najčastejším miestom nákazy. Podľa dermatologičky: "Vraví sa, že nechty sú zrkadlom zdravia. Ja ešte dodávam, že necht by mal byť súčasťou zdravého organizmu. Rizikovým faktorom je nedodržiavanie hygienických zásad, nedostatočne ošetrené športoviská a sociálne zariadenia či pedikúry."
Kvasinkám sa darí najmä na ľuďoch s poruchami metabolizmu cukru. Práve tento prejav môže byť prvým príznakom, že v organizme niečo škrípe. Kvasinkovými infekciami trpia aj ženy s opakujúcim sa zápalom pošvy, poruchami imunitného systému i po dlhodobej liečbe antibiotikami. Ak sa ochorenie nelieči, neskôr môže robiť problémy pri chôdzi.
Liečba hubového ochorenia nechtov
"V minulosti sme boli v liečbe často bezmocní a neúspešní. Trvala dlho, úspešnosť sa pohybovala na hranici 30 percent a sprevádzali ju vedľajšie účinky, preto existuje veľká skupina pacientov, ktorí považujú ochorenie za neliečiteľné. Dnes už vieme pacienta pomerne rýchlo zbaviť infekcie, a to bez toho, aby sme ho vnútorne poškodili. Infekcia tohto druhu sa musí liečiť odborne u dermatológa, iba tak môže byť úspešná. Vyžaduje si istý čas a nedá sa skrátiť ani urýchliť. Trvá asi tri mesiace, je však účinná za predpokladu, že je odborne vedená a pacient dodržiava odporúčania lekára. Úspešnosť máme až 78- až 92-percentnú," hovorí doktorka Škutilová.
Dobroslava Medvecová
Ako si chrániť nohy
n v lete nenoste nekvalitnú uzavretú obuv, v ktorej sa skôr vytvárajú podmienky na množenie zárodkov húb
a mikroorganizmov
n po návšteve verejného kúpaliska, bazénu, či spoločných spŕch si nohy dôkladne umyte, dezinfikujte a usušte, používajte vlastné prezuvky
n najvhodnejšie sú bavlnené ponožky, ktoré treba denne vymieňať
n v domácnosti dbajte na čistotu podláh, najmä v kúpeľni, občas dezinfikujte podlahy na chodbách a koberce
n pri práci v záhrade, s kvetmi na balkóne, ale aj vtedy, ak používate saponáty so silnou odmasťovacou schopnosťou, používajte ochranné rukavice
n každý člen rodiny má mať nielen vlastný uterák, ale aj nožničky, pilníky a ostatné pomôcky na ošetrovanie nechtov, lebo mikroskopické zárodky húb a plesní v nich prežívajú mnoho mesiacov