hygienou pritom najčastejšie doplácajú deti. A nemocnice na celom svete sú plné pacientov trpiacich chorobami, ktorým by sa prístupom k čistej vode dalo ľahko predísť.
Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že
80 percent všetkých chorôb vo svete je spojených s nevhodnou vodou a hygienickými návykmi. Hygienické zariadenia a podmienky nemajú vplyv len na celkové zdravie ľudí, ale aj na úmrtnosť novorodencov, prostredie a sociálno-ekonomický rozvoj. Problém postihuje najviac ženy. Pre rôzne gynekologické choroby a problémy s hygienou prežívajú často bolestivú menštruáciu. Mnohé dievčatá ani nechodia do školy, pretože chýbajú vhodné toalety alebo sa o ne musia deliť s chlapcami. Nedostatok čistej vody ovplyvňuje dokonca vzdelanie, pretože mnohí študenti vynechávajú pre choroby školu.
Jedna tretina svetovej populácie, ktorá nemá prístup k toaletám, vyprodukuje každý rok asi dvesto miliónov ton výkalov. Tým, že sa nepozbierajú ani ďalej nespracujú, vzniká vážne zdravotné riziko. Zavedenie záchodov nie je drahé a je vecou politickej vôle.
Existuje iba niekoľko výnimiek, keď napriek vysoko rizikovému prostrediu sa organizmus dokáže adaptovať a nízku úroveň hygieny, keď by iný človek okamžite ochorel, bez problémov akceptuje. Je to situácia typická pre niektoré rómske osady, ale tento zvláštny fenomén poznajú aj inde. V Južnej Amerike existuje komunita ľudí, ktorí sa rodia, žijú a umierajú doslova na skládke odpadu a z tohto sveta odchádzajú pre úplne iné choroby, ako sú tie spôsobené nečistotou. (sita, bes)