SME

Rakovina? Už žiadne tajomstvá

Tabletková forma liečby môže byť pre onkologických pacientov lepšia ako chemoterapia podávaná injekčne. Základom úspešnej terapie je však dobrá informovanosť.

Pre úspešnosť liečby rakoviny je pre človeka dôležitá podpora okolia, jeho psychické dispozície a dobrá informácia o chorobe zo strany onkológa. ILUSTRAČNÉPre úspešnosť liečby rakoviny je pre človeka dôležitá podpora okolia, jeho psychické dispozície a dobrá informácia o chorobe zo strany onkológa. ILUSTRAČNÉ (Zdroj: REUTERS)

Vedľajšie účinky intravenróznej chemoterapie sú všeobecné známe - najčastejšie sú to hnačky, zvracanie, potenie, celková slabosť, strata chuti či vypadávanie vlasov a ochlpenia vôbec. S tým môže súvisieť zníženie kvality života a sociálna izolácia. Nie každý však musí prežívať všetky negatívne symptómy a že nemusia ani prebiehať v extrémnej forme. Onkologickým pacientom sa navyše ponúka aj alternatíva protinádorových liekov v tabletkovej forme. Ich užívanie si nevyžaduje návštevu nemocnice, človek dokonca môže pokojne chodiť do práce. Nežiaduce účinky sú menej výrazné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Chemoterapia podávaná injekčne bola dlhé roky prízrakom, ľudia ju však začali automaticky spájať s úspešnosťou liečby rakoviny. Tento postoj je zavádzajúci. Pretože tabletková forma, napriek tomu, že si pacient jej účinkovanie v organizme tak neuvedomuje, je rovnako kvalitná ako intravenózna," povedal Jozef Dolinský z Národného onkologického ústavu v Bratislave.

Kedy sú vhodné tabletky

Tabletková protinádorová liečba je vhodná v prípade karcinómu hrubého čreva, prsníka, obličky a pľúc, nádoru mozgu alebo malígneho melanómu. Aj keď jej predpísanie súvisí s konkrétnym typom nádoru a celkovým zdravotným stavom pacienta, niekedy je výber možný. Žiaľ, nie všetci onkológovia túto možnosť pacientovi poskytnú. "Tabletková forma liečby, ku ktorej sa podľa prieskumu prikláňa takmer 90 percent pacientov, má aj ďalšiu výhodu. Šetrí periférny systém, pretože pri intenzívnej liečbe trvajúcej mesiace či roky hrozí pri častých vpichoch zápal a praskanie žíl alebo trombózy," dopĺňa onkologička Zuzana Hlavatá.

SkryťVypnúť reklamu

Mýty kazia liečbu

Dokonalá znalosť svojho zdravotného stavu, konkrétneho štádia choroby sa tak stáva nosným pilierom spoločného úspechu lekára i chorého. Keď o spôsobe, priebehu a dôvodoch konkrétnej liečby získa vyčerpávajúce informácie, bude k nej potom aj aktívnejšie pristupovať.

Podľa psychologičky Márie Andrášiovej: "Negatívne pocity, ktoré môžu úspešnosť liečby ohroziť zvyšujúcou sa hladinou úzkosti, súvisia s nepravdivými mýtmi o vedľajších účinkoch chemoterapie a dezinformáciami od spolupacientov, ktorí svoju individuálnu skúsenosť zovšeobecnia."

Začiatok liečby prináša úľavu

Už podaním prvej infúzie alebo tabletky sa dostaví pocit úľavy. Začínajúca liečba prináša nádej. Je garanciou, že v organizme sa niečo pozitívne deje a že pomocou liekov sa boj s chorobou môže konečne naštartovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ak lekár nedokáže pacienta zapojiť do liečby a nedá mu aspoň čiatočnú možnosť výberu a rozhodovania, alebo ho neupozorní na vedľajšie účinky, ktoré človeka zaskočia, šanca vyliečenia sa znižuje. Pasívny pacient má sklon k depresiám, oslabená psychika potom paralyzuje organizmus, ktorý s chorobou nebojuje adekvátne vážnosti situácie.

Dôležité je "ušiť" pacientovi liečbu na mieru s ohľadom na jeho fyzické i psychické možnosti, teda zvoliť takú, ktorú je schopný zvládnuť.

Alžbeta Slováková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 365
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 063
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 912
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu