SME

Tisíce ľudí nevedia, že trpia žltačkou

Väčšina ľudí, ktorí sa v minulosti pri zdravotníckych zákrokoch nakazili hepatitídou typu C, si toho podľa odborníkov nie je vedomá.

Na svete je 180 až 200 miliónov ľudí infikovaných vírusom hepatitídy typu C, každoročne sa nakazia asi 3 až 4 milióny ďalších. Svetová zdravotnícka organizácia v snahe upozorniť na problém vyhlásila 1. október za Svetový deň hepatitídy. "Slovensko malo v uplynulom roku 239 registrovaných pacientov s hepatitídou typu C," hovorí Ivan Schréter, prednosta Kliniky pre infekčné choroby Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. "Podľa predpokladov však ich počet v skutočnosti je sto- i viacnásobne vyšší, lenže mnohí o svojom ochorení ani netušia."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný hepatológ SR a zároveň prednosta I. Internej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave profesor Štefan Hrušovský tento údaj potvrdil. Upozornil však, že je to len odhad, situácia sa môže vyvíjať inak.

Chýbali krvné testy

Vírus hepatitídy C, ktorý sa prenáša krvou, objavili v roku 1989. Dovtedy bola príčina ochorenia neznáma, až neskôr sa zistila súvislosť s krvnými transfúziami. Za roky existencie si vírus vytvoril niekoľko genotypov, ktoré reagujú na liečbu rôzne. Pretože toto ochorenie nebolí, mnohí ľudia si ani neuvedomujú svoj vážny zdravotný problém.

Veľkým omylom je rozšírený názor, že hepatitída typu C ohrozuje hlavne rizikovo sa správajúcich ľudí, či už narkomanov alebo prostitútky. V skutočnosti je najviac pacientov takých, ktorí dostali infikovanú krv počas operácie alebo darovali plazmu. Do roku 1992 neexistovala totiž reálna možnosť zistiť v krvi prítomnosť vírusu. Až nové testy umožnili preverovať krv darcov a tým vylúčili infekciu pri transfúzi.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek úsiliu vedcov sa doteraz nepodarilo vynájsť vakcínu, takže chrániť sa preventívne pred touto chorobu zatiaľ nie je možné. "Dôležité je preto správanie každého jedinca. Každý, kto užíva drogy, často navštevuje tetovacie štúdiá a strieda sexuálnych partnerov, iba zvyšuje riziko infekcie," konštatuje profesor Schréter.

Kde všade nás ohrozuje

Aj keď najrizikovejšími osobami v súvislosti s možnou nákazou sú pacienti po operáciách, transplantáciách, ženy, ktoré po ťažkých pôrodoch museli v minulosti dostať krv, hemofilici, dialyzovaní pacienti i zdravotní pracovníci, ohrozený je vlastne každý. Zdrojom vírusu hepatitídy typu C môže byť holiaci strojček alebo manikúrové nožničky, ak ich predtým používal infikovaný človek a mal na ruke, v ústach či na tvári drobné poranenie.

SkryťVypnúť reklamu

K závažnej diagnóze sa však iní dostali po tetovaní, piercingu alebo po nechránenom pohlavnom styku. Stačí minimálne množstvo infikovanej krvi, ktorá sa dostane z malej ranky. "Vírus sa môže preniesť aj počas pôrodu z matky na dieťa, istým rizikom môže byť aj akupunktúra. Určite sa však nešíri kvapôčkovou infekciou, používaním spoločných riadov alebo bežným kontaktom," dopĺňa profesor Schréter.

Obzvlášť pozorný musí byť človek v rozvojových krajinách, ale ani vyspelé štáty negarantujú ochranu. Rozumne sa nespráva ten, kto si nechá urobiť tetovanie alebo si dá vyholiť hlavu v Egypte či Tunisku, v krajinách so zvýšeným výskytom tohto ochorenia.

Únava a depresie

Inkubačný čas hepatitídy typu C sa pohybuje od 15 do 150 dní. V akútnej fáze nemá takmer 40 percent pacientov žiadne príznaky. Ani v chronickom štádiu sa spočiatku neobjavia žiadne symptómy. "Neskôr však môže človek pociťovať únavu až vyčerpanosť, ale aj úzkosť až depresiu. Niekto trpí nespavosťou, rýchlo sa unaví, prípadne chudne," vysvetľuje Marian Oltman z gastrohepatologického centra Thalion v Bratislave. Inokedy sa objavia tráviace ťažkosti, bolesti svalov a kĺbov, citlivosť pod pravým rebrovým oblúkom. Pri podozrení na infekciu sa zisťuje prítomnosť protilátok a vírusu v krvi a pacient absolvuje aj hepatálne testy a biopsiu pečene na histologické vyšetrenie.

Nákladná liečba

Cieľom liečby je zabrániť množeniu vírusu, podporiť imunitný systém a zlepšiť stav poškodenej pečene. Predpokladom úspešnej terapie je spolupráca s ošetrujúcim lekárom, ale aj štádium, v ktorom sa začne liečiť. Žiaľ, v niektorých prípadoch nepomôže ani finančne náročná liečba a pre stupeň cirhóze pečene alebo pri vzniku rakoviny sa hepatitída stane príčinou úmrtia.

"Je to veľký problém s ďalekosiahlymi súvislosťami. Pacient trpí roky fyzicky aj psychicky, komplikuje sa jeho profesionálny i súkromný život, pri dlhodobej liečbe a prechode do invalidity sa zhoršuje jeho ekonomická situácia. Nezanedbateľné nie sú ani náklady na liečbu. Preto je toto ochorenie stálou výzvou pre zdravotné poisťovne, nemocnice a špeciálne pracoviská, ale aj pre vedecké tímy," dopĺňa doktor Oltman. Podmienkou zdravotnej pisťovne pre úhradu liečby v plnom rozsahu je, že pacient si infekciu nezapríčinil užívaním drogy. Charakter liečby ovplyvňuje štádium ochorenia i jeho celkový zdravotný stav.

Ako sa chrániť pred infekciou

  1. zásadne si nepožičiavať potreby osobnej hygieny, ako sú žiletky, nožničky, hrebene alebo zubné kefky, a to ani v rámci rodiny,
  2. chodiť na preventívne zdravotné prehliadky a žiadať vyšetrenie na hepatitídu C, navštíviť lekára aj pri najmenšom podozrení na infekciu
  3. vhodnou ochranou je bezpečný sex so stálym partnerom, ženy by sa počas menštruácie mali pri intímnom kontakte chrániť ešte viac
  4. v prípade užívania drog používať vlastné nástroje a jednorázové ihly
  5. nechať sa tetovať len v profesionálnych štúdiách, kde používajú jednorazové ihly, obzvlášť pozor na rizikové krajiny, ako sú Egypt, Tunisko, Grécko, Taliansko a Turecko

Štatistika hovorí

  • asi u 20 percent pacientov s chronickou hepatitídou C sa v priebehu 10 až 20 rokov vyvinie cirhóza pečene
  • za vznik 50 až 70 percent nádorov pečene zodpovedá tento typ neliečenej hepatitídy
  • vo vyspelých krajinách je táto infekcia dôvodom dvoch tretín všetkých transplantácií pečene
  • odborníci predpokladajú, že počet úmrtí v dôsledku hepatitídy typu C sa do roku 2015 strojnásobí


Kliknite - obrázok zväčšíte.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 765
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 834
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 034
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 682
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 144
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu