SME

Sladkosti škodia deťom viac

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín vyjadril obavy o vplyv konzumácie výrobkov

K hyperaktivite detí môžu podľa britských vedcov prispievať aj niektoré umelé farbivá v potravinách. ILKUSTRAČNÉK hyperaktivite detí môžu podľa britských vedcov prispievať aj niektoré umelé farbivá v potravinách. ILKUSTRAČNÉ (Zdroj: ČTK)

s obsahom niektorých umelých farbív

a konzervačných látok na hyperaktivitu detí. Podľa odborníkov deťom viac škodia zlé stravovacie návyky.

Európska komisia odporučila rodičom detí, ktoré trpia syndrómom poruchy koncentrácie a hyperaktivity, aby im nepodávali potraviny s niektorými umelými prísadami. K potenciálne nebezpečným umelým farbivám patrí podľa komisie najmä žltá, chinolín, červený azorubín, červená allura a konzervačná látka benzoan sodný. Na súvislosť medzi konzumáciou nevhodných výrobkov a nezvládnuteľného správania niektorých detí upozornila britská štúdia, ktorá tvrdí, že umelé potravinárske farbivá a konzervačné látky môžu viesť k hyperaktívnemu správaniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zlé stravovacie návyky

"Nevidím túto situáciu v nijakom prípade tak dramaticky," povedala Alžbeta Béderová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctníctva v Bratislave. "Do potravín sa pridávajú éčka, ktoré majú svoje presné poslanie, niektoré ich len prifarbujú a v zostave máme aj dobré éčka," povedala. "Väčším problémom je skladba potravín a spôsob stravovania detí. Predpoludním jedia pravidelne sladkosti, takže do obeda nestihnú vyhladovieť, jedlo potom zostane v školskej jedálni alebo doma zväčša na tanieri. A podľa správnych stravovacích tradícií by mal byť obed svojím objemom - až 35 percent celkového príjmu denných kalórií - hlavným chodom dňa."

Lepší výber je jogurt

Osobitnou kategóriou je množstvo čokolády, ktoré majú deti denne k dispozícii. Táto pochúťka bola síce rehabilitovaná pre obsah antioxidantov, ktoré chránia organizmus pred vplyvom škodlivých látok a rizikom vzniku mnohých ochorení vrátane rakoviny. V skutočnosti má tieto vlastnosti hlavne horká čokoláda s obsahom kakaa až 75 percent. Nesprávne je tiež spoliehať sa na to, že rôzne čokoládové výrobky s prídavkom mlieka nahradia dennú potrebu kalcia. Mama urobí pre svojho potomka viac, ak mu ponúkne jogurt.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa doktorky Béderovej je tiež veľkým problémom konzumácia kolových nápojov. "Vápnik čerpaný zo zdravých potravín a nevyhnutný na stavbu kostí tieto nápoje zablokujú do nestráviteľných komplexov, čím sa znehodnotí snaha rodičov zabezpečiť pravidelný prísun mlieka a mliečnych výrobkov. Prítomný fosfor jednoducho vápnik vytesní," dodáva odborníčka na výživu.

Chránime aj jeho srdce

Dieťa by malo konzumovať vyváženú stravu s dostatkom ovocia a zeleniny, mäso najmä hydinové a rybie, nemali by mu chýbať strukoviny. Treba ho učiť preferovať menej slané jedlá, pripravené skôr varením a dusením ako pečením a vyprážaním. Na pitie sú vhodné ovocné šťavy, bylinkové čaje a tiché stolové vody. Dôležité je dodržiavať pravidelnosť v stravovacích návykoch, čas obeda, olovrantu či večere, a najmä raňajok, ktoré najmladšia generácia často vynecháva.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdie hovoria o probléme nadváhy a obezity v súvislosti s viac ako 155 miliónmi detí na svete. Dôsledky nezdravého životného štýlu si berú neskôr daň na zdraví. Doslova epidemiologický je nárast cukrovky, infarktu myokardu a ostatných problémov kardiovaskulárneho systému. Ochorenia srdca a mozgové príhody si ročne vyžiadajú až 17,5 milióna životov. V rámci celosvetovej osvety, ktorá upozorňuje na význam zdravého spôsobu života s pravidelným pohybom bez cigarety, je 30. september Svetovým dňom srdca. Ten tohtoročný sa venuje téme "Spoločne za zdravé srdce", ktorá upozorňuje na úlohu rodiny pri vytváraní zdravotných zvyklostí detí a mládeže.

Alžbeta Slováková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 460
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 239
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 102
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 840
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 465
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 163
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 928
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 144
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu