SME

Darček zo školy - vlasy plné vší

Vši vo vlasoch sa pripisujú najmä zlým hygienickým návykom. Napádajú deti zo všetkých vrstiev spoločnosti vo všetkých štátoch sveta.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ ARCHÍV)

Je to rovnaké každý rok. So začiatkom školského roka sa spája aj podozrenie z výskytu vší v škôlke alebo škole. Najčastejšie postihujú deti vo veku 2 až 12 rokov, nepohrdnú však ani staršími.

Vyplieniť ich nebýva jednoduché, najmä ak rodiny niektorých spolužiakov nie sú v očiste dôsledné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Jediným riešením, ako zamedziť prenášaniu vší, je včasné a dôsledné ošetrenie vlasov dezinsekčným prostriedkom," hovorí Jana Nováková, vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR. "Účinné je však iba v prípade, ak si vlasy šampónom proti všiam umyjú v rovnakom čase všetci - okrem postihnutých žiakov mám na mysli aj ich zdravých spolužiakov v triede či škole a členov rodín. Vyžaduje to zodpovedný prístup a vytrvalosť rodičov a ochotu ostatných zúčastnených."

SkryťVypnúť reklamu

Izolácia chorého problém nerieši. Imunita proti tomuto ochoreniu nevzniká, preto aj po odvšivavení sa môže vzápätí zopakovať. Najmä deti v predškolských zariadeniach sa dostávajú pri hre do blízkeho kontaktu, ktorý je predpokladom na okamžitú nákazu.

Škrabe sa celý svet

Najvyšší výskyt vší je v zimnom období, keď sa nosia čiapky a šály, ktoré si deti často vymieňajú, a tiež prvé týždne po prázdninách, keď sa deti dostanú do kolektívu. Ale všeobecne sa vši vyskytujú trvalo všade na svete po celý rok. A nesúvisí to ani s nízkou úrovňou hygieny v niektorých rozvojových krajinách. Týmto problémom sa totiž musia zaoberať aj rodičia vyspelých štátov s lepšími hygienickými životnými podmienkami. Podľa doktorky Novákovej: "Zavšivavenosť nepodlieha na Slovensku povinnému hláseniu prenosných ochorení, takže štatisticky presné údaje o výskyte vší v jednotlivých regiónoch nemáme. Ale čiastkové správy poukazujú na zvýšený výskyt v komunitách s nižším hygienickým štandardom. Na celom svete sa však za posledných desať rokov výskyt vši detskej zvyšuje. Spôsobila to strata účinnosti prípravkov na odvšivenie, pretože vši sa stali proti insekticídom odolné."

SkryťVypnúť reklamu

Klasifikovaná choroba

Ak začnú učiteľky registrovať pričasto sa škrabúce deti, povinnosťou školy je čo najskôr upozorniť všetkých rodičov na výskyt vší a odporučiť spôsob odvšivenia. Kto uzná za vhodné, môže sa poradiť aj s ošetrujúcim lekárom dieťaťa. "Zavšivenie je ochorenie zaradené do Medzinárodnej klasifikácie chorôb. Preto je lekár povinný zabezpečiť liečebno-preventívnu starostlivosť, prípadne spolupracovať s dermatológom," povedala doktorka Nováková.

Ak odmietne rodič liečenie dieťaťa, považuje sa to za nedodržanie povinnosti starať sa o dieťa a navyše za porušenie jeho základných práv. Ide totiž o ochorenie, ktoré znepríjemňuje život, ale môže priniesť aj ďalšie zdravotné problémy. Hmyz spôsobuje neustále svrbenie a pri neliečení alebo opakovanom výskyte sa do rozškrabanej pokožky môžu dostať mikroorganizmy. Malé ranky na koži začnú hnisať, čo býva najčastejšou komplikáciou. Následne môže tiež dôjsť k zdureniu uzlín najmä na krku a za ušnými lalokmi.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to individuálne, niektoré deti nemajú väčší problém ani po troch mesiacoch, iným sa po pár týždňoch vytvorí na zátylku ekzém," povedala kožná lekárka Dagmar Dutková. "Je to suché do červena sfarbené ložisko pokryté šupinami. Ak príde pacient s týmto problémom, automaticky treba hľadať na miestach za ušami aj možný výskyt vší. Ja sa však s podobnými prípadmi v ambulancii nestretávam. Problém riešia rodičia, keďže dezinsekčné prostriedky si aj tak musia hradiť sami," dodala doktorka Dutková. V prípade hnisavých rán a zdurených lymfatických uzlín sa nasadí liečba antibiotikami. Väčšinou stačí sedemdňová dávka.

Ako sa zbaviť vší

Naše babičky kedysi naliali nešťastníkovi na hlavu ocot alebo petrolej a vlasy zabalili do uteráka, aby sa hmyz udusil. Niekto ich zase ničil výluhom zo žihľavy a orecha. Dnes máme chemické prípravky. Podmienkou úspechu je však striktné dodržiavanie návodu. Špeciálny šampón treba nechať pôsobiť niekoľko minút a až potom ho opláchnuť. Asi po ôsmich dňoch by sa umývanie dezinsekčným prostriedkom malo zopakovať, aby sa prežívajúce hnidy úplne zlikvidovali. Odborníci odporúčajú kombinovať použitie chémie s klasickým vyčesávaním vší i vajíčok hrebeňom s hustými zubami z mokrých vlasov. Alternatívou je ostrihanie dohola.

Ošetriť roztokom s obsahom chlóru treba aj všetky predmety dennej hygieny. Obliečky na periny je nutné vyprať, prípadne vyvariť a vyžehliť. A samozrejme nezabudnúť na čiapky, šály a goliere búnd. Detailistom neujdú ani deky, ozdobné vankúše či spacák, ktoré malo dieťa v tábore. Sedačku je dobré vytepovať a vystriekať prípravkom proti lezúcemu hmyzu. Mimo vlasov, kde majú vši dostatok tepla a potravy, však dospelé jedince tohto parazita neprežijú viac ako 24 hodín. Základom ochrany je dodržiavanie hygienických zásad a pravidelná preventívna kontrola detskej hrivy.

Zoznámte sa: voš detská

Voš detská je bezkrídly hmyz, cudzopasník živiaci sa krvou hostiteľa. Parazituje len na človeku, ktorý sa stáva zdrojom nákazy pre ostatných. Preniesť parazita možno nielen fyzickým kontaktom, ale aj prostredníctvom predmetov, či už hrebeňa, kefy, čiapky či posteľnej bielizne. Voš detská vyhľadáva len vlasaté časti hlavy, ale vyskytovať sa môže aj v brade alebo v obočí. Vývoj vši trvá asi tri týždne. Samička, ktorá počas svojho trojtýždňového života nakladie sto i viac vajíčok ku korienkom vlasov, je veľká asi tri milimetre. Z vajíčok nazývaných hnidy sa liahnu larvy a z tých dospelé jedince. Sivobiele hnidy aj potom zostávajú na vlasoch a väčšinou sa nachádzajú za zátylkom a ušnicami. Najnepríjemnejšie vo vzťahu k hostiteľovi je ústne ústrojenstvo uspôsobené na bodanie a cicanie. Larvy i dospelé jedince niekoľkokrát denne cicajú krv a ich bodnutie spôsobuje silné svrbenie. Podľa umiestnenia hníd na vlasoch sa môže odhadnúť obdobie nákazy. Ak sú len pri korienkoch tesne pri hlave, ide o čerstvý "úlovok".

Aké iné parazity ohrozujú deti

Mrle - črevné parazity, prenášajú sa nakazenou potravou a predmetmi, ktoré dieťa olizuje, rozmnožujú sa v hrubom čreve a spôsobujú zápaly a svrbenie konečníka, bolesti brucha, liečiť sa musí celá rodina.

Hlísty - pri vyššom výskyte sa objavia bolesti brucha a hnačky, niekedy sa dostanú do pľúc a vyvolávajú kašeľ.

Škrkavka - zdrojom sú psy a mačky, vajíčka dlho prežívajú vo vonkajšom prostredí, larvy spôsobujú bolesti brucha a hlavy, horúčky, zvracanie i kožné vyrážky.

Svalovec - prenáša sa konzumáciou nakazeného mäsa, larvy sa usídľujú v svaloch, možné symptómy v prvom štádiu sú zvracanie a hnačka, neskôr môže spôsobiť problémy s pohyblivosťou a mozgovou činnosťou.

Toxoplazma - oocysty sa nachádzajú vo výkaloch mačiek, ich prítomnosť v tele prezradia zväčšené lymfatické uzliny a zvýšená teplota, nebezpečná pre tehotné ženy - hrozí poškodenie plodu.

Giardia - zdrojom parazitu je mačka, do organizmu sa dostane napríklad z pieskoviska ako cysta, ktorá prežíva v sliznici žalúdka, spôsobuje hnačky a problémy s trávením.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 861
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 729
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 999
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 781
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 561
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 498
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu