Už po štyridsiatke aj u zdravej populácie začína v kostiach ubúdať vápnik, riedke kosti strácajú pevnosť a pružnosť. Aj pri menších úrazoch dochádza neraz k ťažkým zlomeninám, ktoré končia trvalou invaliditou a v prípade zlomeniny stehennej alebo bedernej kosti a následných komplikácií aj smrťou.
Nenápadná, a o to nebezpečnejšia
Osteoporózou podľa svetových štatistík trpí každá tretia žena a každý ôsmy muž. Nebezpečná je najmä tým, že ju ako zdravotný problém človek nepociťuje celé roky. Prvým príznakom však môže byť pálivá bolesť medzi lopatkami, ktorá signalizuje mikrozlomeniny a deformácie stavcov. Stratou hustoty sa stali príliš krehké, takže reagujú aj pri menších pádoch alebo zdvíhaní nadmerne ťažkých predmetov.
Najviac ohrozené sú ženy po menopauze, u ktorých už po niekoľkých rokoch dochádza až k dvadsaťpercentnému úbytku hmoty stavcov chrbtice. Riziko úmrtia po zlomenine stehennej kosti je u žien po päťdesiatke rovnako veľké ako v prípade rakoviny prsníka a dokonca štvornásobne vyššie ako pri probléme s rakovinou maternice. Kvalita kostnej hmoty sa môže zlepšiť len vďaka disciplinovanej liečbe medikamentmi, správnym stravovaním a vhodným pohybom, či už chôdzou, bicyklovaním, plávaním. V základnej skladbe potravín by nemali chýbať mliečne výrobky, sardinky v oleji, orechy, strukoviny a listová zelenina.
Dajte sa otestovať
V tomto mesiaci sa uskutoční niekoľko podujatí, ktorých cieľom je zlepšiť informovanosť o tejto problematike. Zmerať bezplatne stav kostnej hmoty si už mohli dať Bratislavčania, Banskobystričania budú mať príležitosť najbližší utorok v obchodnom centre Europa Shopping. O dva dni sa podobné meranie pod záštitou Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí uskutoční v košickom centre Galéria a ďalšie v domovoch dôchodcov v troch krajských sídlach.
Celoročná kampaň, ktorá sa začne Svetovým dňom osteoporózy 20. októbra, sa nesie v duchu hesla "Porazte zlomeniny". Každý, kto sa aktívne zaujíma o svoje zdravie, si bude môcť urobiť minútový test osteoporózy, ktorý ho upozorní na rizikové faktory jeho životného štýlu. K dispozícii budú aj rady odborníkov a prehľadná brožúra s množstvom informácií.
Ochrana pred osteoporózou
- správna životospráva a dostatok pohybu v mladosti pomáha vybudovať maximálne množstvo kostnej hmoty, tak sa človek najlepšie aj vo vyššom veku vyhne komplikovaným zlomeninám
- stavu kostí prospieva pravidelné cvičenie a dostatok vápnika a vitamínu D v strave
- vznik osteoporózy podporujú i zlozvyky - fajčenie, konzumácia alkoholu či kávy a chorobná snaha o čo najnižšiu hmotnosť (anorexia)
- treba poznať rodinnú anamnézu, výskyt tohto problému alebo časté zlomeniny u príbuzných
- najviac ohrození sú starší ľudia, ženy po menopauze alebo tie, ktorým pred 45. rokom odstránili vaječníky alebo maternicu
- osteoporóza neobchádza ani mužov, najmä pri zníženej hladine testosterónu