Slnečné žiarenie dopadajúce na zem sa skladá z viacerých zložiek, najcitlivejšie však vnímame tri. Dve pätiny z celého spektra tvorí viditeľné svetlo, takmer polovicu infračervené žiarenie a jedno percento pripadá na ultrafialové lúče.
Nohy v teple
Kto trpí problémom studených nôh vie, že na teplote okolitého prostredia príliš nezáleží. I keď organizmus na mierne ochladenie nereaguje negatívne, nohy vysielajú signál, že čosi nie je v poriadku. Vtedy prichádza na pomoc elektrický ohrievač nôh, ktorého úlohou je stimulovať krvný obeh tam, kde stagnuje. Elektronická "papuča", ktorá poskytne útočisko obom nohám súčasne, ponúka zvyčajne dva spôsoby stimulácie.
Výrobu tepla zabezpečuje elektrické ohrievacie teleso. Jeho príkon sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 60 wattov a možno ho regulovať prostredníctvom termostatu. Jednoduchšie modely ponúkajú prepínač na dva stupne výkonu, tie dokonalejšie majú digitálne nastavovanie teploty. Aby bol výrobok bezpečný, nechýba ani poistka proti prehriatiu. Doplnkovou funkciou, ktorá je energeticky efektívnejšia ako ohrev, je masáž. Vibrácie bývajú regulovateľné a dôležitú úlohu zohrávajú po tom, čo výhrevné teleso preberie studené nohy k životu.
Vyhriata posteľ
Elektrická vyhrievacia deka navodí tepelnú pohodu v posteli či na pohovke. Výrobcovia ponúkajú rôzne formáty kopírujúce rozmery postelí, dostupné sú dokonca i dvojdeky, pri ktorých možno každú polovicu ovládať samostatne. Výhrevné teleso zatkané do textílie má v priemere príkon 50 wattov na lôžko a jeho výhrevnosť možno regulovať. Analógové ovládače ponúkajú zvyčajne 4 výkonové nastavenia, ak si priplatíte za digitálne, pri regulovaní získate absolútnu voľnosť. Pri priemerných nákladoch 20 halierov za hodinu prevádzky ide o finančne nenáročnú výbavu do chladu.
Jednoduchšou alternatívou je mobilná ventilácia, ktorá sa používa na predhriatie lôžka pred spaním. Teplovzdušný ventilátor sa prikryje v posteli paplónom a v priebehu desiatich minút vyhreje lôžko na príjemnú teplotu. Počas spánku sa však na rozdiel od deky musíte spoľahnúť na teplo, ktoré si vyrobíte.
Teplý vánok prikúri
Teplovzdušný ventilátor síce kúrenie nenahradí, v prechodnom období však výrazne prispeje k zlepšeniu tepelnej pohody v uzavretých obytných miestnostiach. Za najlacnejší model zaplatíte približne 450 korún, za lepšie vybavené modely zaplatíte i tisícku. Rozdiely sú nielen v dizajne, ale aj vo výkone a funkciách.
Výhrevné telesá majú príkon od 1800 do 2400 wattov a býva zvykom vybaviť ich reguláciou. Najjednoduchším riešením je prepínač, ktorý určuje výkon ohrevnej špirály. Omnoho väčší komfort však ponúka termostat, ktorým možno nastaviť cieľovú teplotu v miestnosti. V takomto prípade je neraz dostupná i funkcia ochrany pred mrazom, ktorá dohliada nad interiérmi bez ľudského dozoru.
Pri väčších miestnostiach je skvelou funkciou oscilácia. Zabudovaný motorček zaistí, aby sa prúdiaci vzduch rozptyľoval rovnomerne do celej miestnosti a minimalizoval tak sálanie chladu zo stien. Teplovzdušný ventilátor je praktický nielen v prechodnom jesennom období, ale i ako doplnok na prikurovanie na jar. Ak chcete ventiláciu zladiť s moderným interiérom, mali by ste vedieť, že mnohé značky ponúkajú zariadenia v netradičných, atraktívnych vyhotoveniach.
Liečba duše i tela
Ak je slnka málo, cítime sa unavení i napriek tomu, že nás netrápi chrípka. To preto, že nášmu organizmu chýba intenzívne infračervené žiarenie, na ktoré sme si privykli v letných mesiacoch. S malou investíciou si ho môžeme dopriať i v zime prostredníctvom infračervenej lampy. Tá používa špeciálnu žiarovku na to, aby do hĺbky našich tkanív odoslala tepelné, infračervené lúče umelého slnka. Absorbované žiarenie zvýši prekrvenie, zrýchli krvný obeh a rozohreje.
Lampu možno používať preventívne na potlačenie vyčerpanosti a depresie, pri lokálnom používaní pomáha zbaviť sa prechladnutia a urýchľuje hojenie rán.
Slnečný kúpeľ kedykoľvek
Populárnymi sa v posledných rokoch opäť stávajú malé prenosné soláriá, ktoré nám ponúknu slnečný kúpeľ i v prechodnom zamračenom počasí. Ultrafialové žiarenie prebudí tmou otupené zmysly a dodá cennú životnú energiu. Pokožka sa regeneruje a tí ktorým záleží na ich vzhľade sa môžu radovať z prirodzeného opálenia.
Mobilné soláriá sú osadené dvoma až šiestimi trubicovými žiarivkami, ktoré vyrábajú ultrafialové žiarenie typu UVA. Ich napájanie je riadené časovačom, pričom príkon každej z trubíc sa pohybuje okolo hranice 25 wattov. Znamená to, že pri 6-trubicovom systéme si hodinový slnečný kúpeľ môžete dopriať približne za 60 halierov. Počiatočná investícia sa však pohybuje v rozsahu od 5- do 6-tisíc korún.