Cukrovka, ktorej výskyt aj podľa celosvetových štatistík narastá, môže byť epidémiou tohto tisícročia. "Zatiaľčo v roku 1985 bolo 30 miliónov diabetikov, dnes svet registruje 190 miliónov pacientov s touto diagnózou a v roku 2030 ich bude už dvojnásobne viac," hovorí doktorka Zuzana Némethyová zo Slovenskej diabetologickej spoločnosti
Ani slovenské čísla nie sú optimistické. Pred tridsiatimi rokmi sme mali asi 120-tisíc diabetikov, teraz toto ochorenie postihuje 280-tisíc ľudí, čo je sedem percent populácie. Mnohí ďalší o svojom ochorení ani netušia, pretože cukrovka nebolí a v človek môže niektoré symptómy poceňovať.
Choroba výrazne
skracuje život
Cukrovka zvyšuje zároveň aj riziko ďalších závažných ochorení. Je jednou z najčastejších príčin slepoty, straty čiastočnej funkčnosti obličiek, prípadne ich úplného zlyhania. V súvislosti s problémami cievneho systému, zápalových rizík a poškodenia nervov reálne hrozí diabetikom amputácia nohy.
Asi polovica pacientov má srdcovocievne problémy, celková dĺžka života sa skracuje asi o štvrtinu, v skupine 40 až 60-ročných dokonca až o 40 percent. Alarmujúci je aj fakt, že sa s ňou netrápia len ľudia po päťdesiatke, ale postihuje stále mladšie vekové kategórie.
Na vine sme si často sami
Podľa diabetológa Rudolfa Fábryho: "Rizikovými faktormi sú genetické dispozície, zlyhanie autoimúnneho systému, ktoré vedie k zastaveniu tvorby inzulínu, vysoká produkcia hormónov zvyšujúcich hladinu glukózy (kortikosteroidy, rastový hormón) a chronický zápal podžalúdočnej žľazy pankreasu, ktorý stratí schopnosť v správnom čase produkovať inzulín, potrebný na vstrebanie glukózy do kvi."
Ale aj obezita a vysoký krvný tlak. U väčšiny pacientov sú podobné zmeny v organizme dôsledkom zlého životného štýlu, v ktorom sa nevedia vzdať prejedania, pohodlia, alkoholu a fajčenia.
Príznaky netreba
podceňovať
"Charakteristickými príznakmi sú zvýšený objem moču a častejšie močenie, smäd, svrbenie, pocity hladu, strata hmotnosti, slabosť," dopĺňa doktor Fábry. Každý, kto má podobné problémy, by si mal urobiť krvnú skúšku, ktorá okamžite odhalí zdravotný problém. Pretože súčasťou úspešnej liečby je aj včasná diagnóza. Je to choroba, ktorú si môže pacient udržať na uzde a za predpokladu kvalitnej spolupráce s ošetrujúcim lekárom môže s týmto problémom žiť. Treba však dodržiavať zásady správnej životosprávy, nezanedbať diétu, venovať sa pohybovým aktivitám a pravidelne užívať lieky alebo dávkovať inzulín.
Zdravotníci v uliciach
Každý, kto má v rodine človeka s týmto zdravotným problémom alebo iné rizikové faktory, by si preto mal dať pravidelne skontrolovať hladinu cukru v krvi. Ostatní by tak mali urobiť aspoň každých päť rokov. Ľudia starší ako 45 rokov by mali kvôli tomuto špecifickému, ale veľmi jednoduchému vyšetreniu, navštíviť ambulanciu svojho lekára každé tri roky. Bezplatné meranie glukózy mohli v týchto dňoch absolvovať Bratislavčania v niektorých bizniscentrách. Najbližšie budú podobné merania prebiehať vo viacerých slovenských mestách 14. novembra pri príležitosti Svetového dňa diabetu. (bes)
Aplikácia inzulínu je každodennou súčasťou mnohých diabetikov. Pre úspech liečby musia však zmeniť aj svoj životný štýl. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA |