Dôvodom na červený nos s množstvom hlienov nemusí byť len daždivé počasie a teplotné výkyvy počas dňa. Dýchacie cesty trpia v jesennom a zimnom období aj v prekúrených interiéroch. V klimatizovanom prostredí sa zas mnohí dopracujú k suchej nosovej sliznici, na ktorej vznikajú zmeny. Údery do nosa dostávame aj vďaka fyzikálnym a chemickým vplyvom. Takmer denne používajú najmä ženy čistiace prostriedky, ktoré vplývajú na štruktúru našej sliznice. Tá sa napokon stáva málo odolná proti infekcii.
Dôvody na zdravotné problémy však môžu byť aj individuálne. Napríklad deformácia nosovej priehradky, polypy alebo zväčšenie nosohltanovej mandle. "Príčinou komplikácií takéhoto charakteru, i keď zriedkavo, bývajú aj nádory alebo deformácie po úrazoch. A problémom podobným nádche musia čeliť aj tehotné ženy. Hormonálne zmeny v ich organizme spôsobujú zdurenie sliznice vrátane tej v nose, takže mávajú najmä v spánku ťažkosti s dýchaním," hovorí Zuzana Blechová, lekárka Infekčnej kliniky v Prahe.
Akútna či chronická?
Klasická nádcha sa šíri kvapôčkovou infekciou. Najčastejšími príznakmi sú pocity upchaného nosa spôsobené prekrvením a opuchom sliznice, tvorba hlienov, svrbenie nosa i očí, záchvaty kýchania i celková únava, slabosť, bolesť hlavy a svalov či zvýšenie teploty. "Najdramatickejšie prežívajú nádchu dojčatá a batoľatá a spolu s nimi aj ich mamy. Deti zle spia, plačú, mávajú vysoké teploty, odmietajú potravu, niekedy aj vracajú, pretože odsávanie nosového sekrétu sa vždy nepodarí a časť sa dostane do žalúdka," povedala doktorka Blechová.
Chronická nádcha má viaceré príčiny. Alergická, ktorou trpí až 20 percent populácie, je odpoveďou organizmu na výskyt alergénov a spôsobuje zmeny na sliznici i masívnu tvorbu hlienových sekrétov. Hypertrofickú nádchu charakterizuje suchá sliznica, tvorba polypov a možný zápal nosohltanu a dolných dýchacích ciest. V prašnom prostredí alebo pri práci s chemikáliami sa u niekoho môže rozvinúť atrofická nádcha, pri ktorej dochádza k oslabeniu a stenčeniu sliznice i priľahlej kosti a následne k vysychaniu sliznice. V súvislosti s fyzickou záťažou alebo prechodmi z tepla do zimy a opačne trpia niektorí ľudia vazomotorickou nádchou. "Komplikácie si môžeme spôsobiť aj sami," hovorí doktorka Blechová. "Ak aj menší problém riešime aplikáciou lokálnych nosných kvapiek a používame ich pravidelne, hrozí nebezpečenstvo závislosti. Vtedy človek často už nemôže bez nich ani zaspať či pracovať."
Ako ju liečiť
V prípade akútnej nádchy treba byť trpezlivý. Určite nám neprejde za dva dni, pretože podráždená sliznica sa upokojí len postupne. Ale priebeh nádchy sa dá zmierniť kvalitnými nosnými sprejmi. Novinkou sú prípravky obohatené kyselinou hyalurónovou. Táto látka je známa už od roku 1934, keď ju izolovali z kohútích hrebienkov. Urýchľuje proces hojenia a ovplyvňuje aj tvorbu nových buniek, preto sa používa aj v ortopédii a plastickej chirurgii. Je schopná viazať na seba vodu, takže podporuje zvlhčenie prostredia a má protizápalový účinok dôležitý pre zníženie opuchu sliznice.
Ak problémy po týždni či dvoch neodznejú, treba navštíviť odborného lekára, ktorý zistí, či dôvodom upchaného nosa nie je vážnejší zdravotný problém.
Alžbeta Slováková
"Príčinou upchaného nosa bývajú aj
nádory alebo
deformácie po
úrazoch. A problémom podobným nádche musia čeliť aj tehotné ženy. Hormonálne
zmeny spôsobujú zdurenie sliznice vrátane tej v nose.Druhy nádchy
n Akútna: prenáša sa kvapôčkovou infekciou, spôsobuje prekrvenie a opuch nosnej sliznice, tvorbu hlienov, celkovú únavu, bolesť hlavy a kĺbov, niekedy zvýšenú teplotu.
n Chronická: vzniká pôsobením vonkajších vplyvov i v dôsledku narušenej imunity organizmu, prípadne ďalších dispozícií človeka, opuchnutá sliznica a zvýšená tvorba sekrétov môže byť reakciou na alergény, prašné prostredie, chemikálie, fyzickú záťaž alebo prechod z tepla do zimy a naopak.
Ako ju liečiť
Podráždenú sliznicu upokojíme nosnými prípravkami, ktoré prostredie zvlhčia a bojujú aj s lokálnym zápalom. Proces liečby nádchy urýchlime príjmom dostatočného množstva tekutín, najmä bylinkových čajov s medom, prípadne inhaláciou, vďaka ktorej sa dýchacie cesty uvoľnia.
Pri prechladnutí účinne pomôže med. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |